Evinizi Nemlendirmenin 6 Yolu

oda nemlendirme
oda nemlendirme

Kış aylarındayız. Havaların soğuması ile birlikte evimizdeki nem de aynı oranda düşmektedir. Bu özellikle sağlık açısından istenilmeyen bir durumdur. Düşük nem özellikle alerji, soğuk algınlığı, grip, kuru cilt, statik elektrik ve artan duyarlılık gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. İşte tüm bu sorunlardan uzaklaşmak isteyenler odalarını ve evlerini nemlendirmek zorundalar. Evet sorunu basit olarak çözebilirsiniz. Dışarıdan satın alacağınız bir nemlendirici cihaz işini kolaylıkla görebilir. Hem satın almak için verdiğiniz para hem de harcadığı elektrik enerjisi size baya ağır mali külfetler çıkarabilir. Ama isterseniz sizler de para harcamadan evlerinizdeki imkanlarla bu sorunun çözümünü basit ve bir o kadar da kolay yöntemlerle giderebilirsiniz.

Kışın evinizi nasıl nemlendirebilirsiniz?

Başlayalım. Elimizdeki imkanlarla ne yapabiliriz yada daha düşük bütçelerle bu işi nasıl halledebiliriz. Gelin size tek tek anlatacağım yöntemleri güzelce bir okuyun.

İlk çözümümüz evimize ev bitkileri almak. En doğal ve en pratik çözümlerden biri. Hem fazla masrafı da yok hem de çok sağlıklı bir yöntem. Ayrıca evinize dekoratif bir güzellik de katacağına eminim. Peki bu ev bitkileri nemlendirme işini nasıl halletmekteler. Bildiğiniz gibi bu bitkiler yaşamak için su isterler. Gövdesine döktüğümüz bu su bitkilerin yapraklarına kadar nüfuz etmektedir. Odamızın sıcaklığına bağlı olarak da terleme sonucu yapraklarda su damlalarını oluşturmaktadır. Bu da odamızın içerisindeki havanın ihtiyacı olan nemi karşılamamıza yetmektedir. Tabi bitkilerimizi düzenli olarak suladığımız taktirde…

evinizi nemlendirin

İkinci çözümümüz daha da basit. Odamızdaki güneşli yerlere içi su dolu vazo bırakmak. Güneş yavaş yavaş vazoyu ısıtarak içerisindeki suyun buharlaşmasını sağlayacak ve ihtiyacımız olan nemi elde etmemizi sağlayacaktır. Tabi bu vazoları boş bırakmayıp çiçek koyarak odamıza ayrı bir renk ve canlılık da katabiliriz.

evinizi nemlendirmenin kolay yolları

Üçüncü çözümümüz ise soba üzerinde bir çaydanlık içerisine su koyup ısıtmak ve su buharı elde ederek odamızın nem ihtiyacını karşılayabilmek. Evinizde soba yoksa ocağınızda kısık ateş de işinizi fazlasıyla görecektir.

kışın ev nemlendirme

Dördüncü çözümümüz duş yaparken kapıyı açık bırakmak. Bu sayede iki işi aynı anda halletmiş olacağız. Duş alırken oluşan su buharı yine nem ihtiyacımızı gidermemize yardımcı olacak.

evinizi nemlendirme yöntemleri

Beşinci çözüm ise küçük bir tencere içerisine ya da kap içerisine su koyup evimizde ısınma amacıyla kullandığımız radyatörlerin üzerine koymak ve nem oluşmasını beklemek. Böylelikle hem ısınmış olacağız hem de oluşan buhar ile odamızın nem ihtiyacını gidereceğiz.

odanızı nemlendirme yöntemleri

Gelelim son çözümümüze. Çamaşırlarımızı oda içinde kurutmak. Çamaşır makinesinden çıkan ıslak çamaşırlarımızı odamız içerisinde seyyar kurutmalık ile normal oda sıcaklığında kurumasını sağlayarak da odamızın ihtiyacı olan nemi üretmeye destek olacağız.

basit nemlendirme yöntemleri

Evet, oldukça pratik yöntemler değil mi. Özellikle kış aylarında kuru havadan kaynaklanacak sağlık sorunları yaşamak istemiyorsanız yukarıda bahsettiğim sizin için en uygun yöntem hangisi ise onu uygulayanız.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı