Evde Termos İcadı

evde termos yapımı
evde termos yapımı

Termoslar yolculukta, piknikte, evde, sokakta kısacası her yerde yanımızda bulunması gerekli olan en önemli icatlardan biridir. Kimi zaman bebeğine mama yapmak isteyen bir annenin yanında bulunurken kimi zaman yolculukta veya piknikte sıcak çay içmeye ya da soğuk olan içeceğimizin uzun süre soğukluğunu koruması için her zaman ve her yerde kullanılırlar. Termoslar sadece sıcak içeceğimizin sıcaklığını korumasını değil soğuk içeceğimizin bu soğukluğunu uzun sure koruması için de yine yanımızdadır. Kullanım şekilleri farklı olsada içerikleri ve yapım için kullanılan malzemeleri aynıdır. Termoslar iç içe geçirilmiş iki adet kaptan oluşur. Bu kapların özellikle cam olmasına dikkat edilir. Çünkü hem ısı yalıtkanlığı daha kolay sağlanırken hem de kırılma, esneme, zarara uğrama riski çok daha az ve üstelik diğer malzemelere göre de oldukça sağlıklı bir maddedir. Bu sebeple hem insan sağlığı açısından hem de uzun süreli kullanım için dayanıklı olmasından dolayı daha çok cam termoslar tercih edilir. Bizler de size evde cam termosun nasıl yapılabileceğinden bahsedeceğiz. Bunun için öncelikle malzeme listesini verelim.

Malzemeler: Büyük cam kavanoz, Küçük cam kavanoz, Alüminyum folyo, Strafor köpüğü.

EVDE TERMOS YAPIMI:

Evde termos icadımız için cam 2 adet kavanoz gerekli. Biri büyük diğeri küçük olmalı ki iç içe girebilsinler. Büyük olan kavanozumuzun içerisine alüminyum folyo ile etrafını iyice sarıp yapıştırdığımız küçük kavanozumuzu yerleştiriyoruz. Ancak küçük kavanozumuz büyük kavanozumuzun tam ortasına yerleştirilmeli.

İki kavanozun arasına ısı yalıtım malzemesi olarak isteğe göre mantar tıpa, strafor köpük koyulabileceği gibi vakum yani boşluk da oluşturulabilir. Biz, evde yapım için en pratik malzeme olan strafor köpük kullanacağız. Strafor köpüğümüzü iki kavanozun arasındaki boşluğa yerleştirip iyice doldurduktan sonra termosumuz kullanım için hazır hale gelmiş bulunuyor.  Evde çeşitli şekillerde ve çeşitli malzemelerle termos yapılabilir. Örneğin plastik şişeler, kola şişeleri hatta boş deterjan şişesi ile de yapılması mümkündür. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi en dayanıklı ve sağlıklı olanı cam malzemeler olduğu için termos yapılırken kullanılan kapların cam olmasına dikkat edilmelidir. Evde yapılan bu basit termosu dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde rahatça kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı