Evde Sanal Gerçeklik Gözlüğü Yapmak

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Yapmak
Sanal Gerçeklik Gözlüğü Yapmak

Teknoloji ilerledikçe çevremizdeki uğraşlarda artmakta ve kendin yap projelerine bile konu olan değişik çalışmalar oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi de evde sanal gerçeklik gözlüğü çalışması olarak belirtmek mümkün olacaktır.

Hem maliyeti düşürmek hem de kendin yap projelerinin keyfini sürmek için sizlere bu konumuzda ise sanal gerçeklik gözlüğünü kendin yap olarak sunuyoruz. Bu gözlüklerin piyasada olanları mesela Oculus VR hayli maliyetli bir teknolojidir.

Sanal gerçeklik yaşamak isteyenlere harika şeyler sunacak iyi bir teknolojiyi Google sayesinde keşfetmek artık mümkün oldu. Ünlü arama motoru Google, geliştirdiği Google cardboard yani mukavva adlı projesinde evde sanal gerçeklik gözlüğü yapımı hakkında bir proje geliştirdi. Çeşitli uygulamalar ve bu proje sayesinde sizde evinizde sanal geçeklik deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kullanılacak malzemeler arasında bir tek optik camlar biraz bulunması zor olabilir. Bunun dışında herhangi zor malzemesi bulunmuyor. Zaten optik camları da ya internetten sipariş ediyoruz ya da çevrenizdeki herhangi bir optikçiden ve ya teleskopi dürbünü satışı yapan yerlerden bulabilirsiniz.

Evde Sanal Gerçeklik Gözlüğü Yapma
Evde Sanal Gerçeklik Gözlüğü Yapma

Gerekli Malzemeler:

  • A4 kağıdına basılmış cardboard kalıbı
  • 40 mm odaklı 25 mm çaplı olan Google Cardboard lensleri
  • Yeteri kadar mukavva ya da karton
  • Mıknatıs
  • NFS bandı (isteğe bağlı)
  • Cırt cırt (isteğe bağlı)
  • Akıllı telefonunuz ( 3,5 ya da 5 inç boyutunda)

Yapımında önemli sayılacak parçaların başında mıknatıs geliyor. Telefonumuzun cardboard’ın içindeyken ekrana dokunmak imkanı olmayacağından mıknatısı hareket ettirerek dokunmayı gerçekleştirmiş olacağız.  NFS bandı ise telefonu Cardboard’a koyunca belirlenen uygulamayı açacaktır. Bunu isteğe bağlı olarak kullanabilirsiniz.

Yapılacaklar:

Google Cardboard’ı resimde sizlere sunduğumuz şekilde indirip çıktısını uygun şekilde alarak bir mukavva üzerine yapıştırarak kesiniz. Sonrasında ise mıknatısları yerleştirip katlayınız. Hepsi bu kadar yine yapım aşamalarını sizlere aşağıdaki youtube adresinde de sunmuş bulunmaktayız.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı