Evde Mantar Nasıl Yetiştirilir

Evde Mantar Nasıl Yetiştirilir
Evde Mantar Nasıl Yetiştirilir

Mantar yetiştirmek, çoğumuzun yapmak istediği bir şeydir. Ancak bunun nasıl yapılacağını araştırıp bulmak zor bir iş olabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda yenilebilir mantar çeşidi vardır ve birçoğu evde yetiştirmek için zor olabilecek çok özel yetiştirme gereksinimlerine sahiptir. Neyse ki istiridye mantarı diğer çoğu türleri gibi seçici değildir. Kolaylıkla malzemeleri bularak, birkaç basit adımda evde kendi mantarlarınızı yetiştirebilirsiniz.

Malzemeler

  • Kapaklı 18 litrelik bir kova (Kovanın kenarları çevresini 20 santimlik aralıklarla 1 santimlik delikler oluşturun)
  • Bahçe enkazı, yabani ot veya saman gibi kuru organik madde
  • Talaşlı kahverengi istiridye mantar miseli. Soğuk veya sıcak şartlarda yetiştiriyorsanız, sıcaklıklarınızı tolere eden başka bir çeşit istiridye mantarı üretin.
  • Büyük pot
  • Pişirme için ateş
  • Pişirme termometresi
  • Fritözden yiyecek almak için kullandığınız tel bir kepçe
  • Süzgeç (Kevgir)
  • Temiz plastik muşamba veya birkaç plastik çöp torbası
  • Islak mendil
Bahçe enkazı, yabani ot veya saman
Bahçe enkazı, yabani ot veya saman

Kovanızı aşırı derecede dolduracak kadar kağıt-kuru alt tabaka toplayın. Kullandığınız malzeme ve yapısı, ihtiyacınız olan miktarı belirleyecektir. Pastörize edip paketlediğinizde önemli ölçüde sıkışacak ve bu yüzden ihtiyacınız olacağını düşündüğünüzden fazlasını toplayın. Kurutulmuş yabani otları ve diğer bahçe enkazlarını kullanın. Bu proje için hemen hemen her türlü kuru organik madde ile çalışılacaktır. Parçacıklar, bir kuş yuvası dokusuna benzeyen bir şey haline getirilmelidir.

Karışımı Kaynatma
Karışımı Kaynatma

Tencerenin yaklaşık yarısına kadar su doldurun ve 71 dereceye kadar ısıtın. Kuru tabakayı dikkatli bir şekilde sıcak suyun içine koyun ve bir süzgeç içinde bir tuğla ile ağırlık yapın. Alt tabakanın iki saat boyunca 160 derecede pastörize olmasını sağlayın. Daha sonra sıcak sudan çıkartın. Alt tabaka pastörize edilirken, ıslak mendil ile kova kapağı ve muşambayı temizleyin. Temizlendikten sonra yüzeylerin, yıkanmamış eller de dahil olmak üzere herhangi bir kirletici unsurdan uzak tutulmasını sağlayın.

Mantarı Soğutma
Mantarı Soğutma

Pastörize edilmiş alt tabakayı tel kepçe ve süzgeç kullanarak süzün ve soğutmak için temizlenmiş muşamba üzerine serin. Kirlenmeyi önlemek için soğuturken kapalı kalmasını sağlayın. Soğuduktan sonra talaşlı istiridye mantar miselini alt tabakalara eşit bir şekilde serpin, birlikte karıştırın ve kovaya koyun. Üzerine kapağını kapatın ve kovayı karanlık, serin ve nemli bir yere yerleştirin.

Mantarı Süzme
Mantarı Süzme

Mantar türüne ve yetiştirme koşullarına bağlı olarak, alt tabaka 2-4 hafta içinde mantar miseli tarafından tamamen kolonize edilecektir.

Mantar Oluşması
Mantar Oluşması

Kolonizasyon periyodu tamamlandığında küçük mantarlar büyümeye başlayacaktır. Bu aşamada, istikrarlı nem ve sıcaklıkta muhafaza etmek önemlidir. Büyüyen bölgenin ani soğumasını veya ısınmasını önleyin.

Mantarların Olgunlaşması
Mantarların Olgunlaşması

Mantarlar olgunlaşıncaya kadar günlük olarak boyutları iki kat artacaktır.

İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir
İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir

Kapların kenarları açılmaya başladığında istiridye mantarları toplayın. Onları çok uzun süre bırakmak dokusunu ve lezzetini etkiler.

Evde İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği
Evde İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

İlk hasattan sonra, 2-3 hafta bekleyin ve başka bir hasat olabilir. Genellikle, sonraki her hasat önceki hasatla karşılaştırıldığında ağırlığın yaklaşık yarısını verecektir. Mükemmel koşullar altında, alt tabaka bitmeden önce 4 veya 5 hasat olabilir.

İstiridye Mantarı Yetiştirme
İstiridye Mantarı Yetiştirme

En sevdiğiniz yemeğin içinde kendi yetiştirdiğiniz mantarların artık tadını çıkartabilirsiniz. Tüm mantarlarınızı hasat ettiğinizde, kullanılan zemini, harika bir toprak tadilatı için kompost edin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı