Ana Sayfa Nasıl Yapılır Evde Doğal Yoğurt Yapımı

Evde Doğal Yoğurt Yapımı

evde yoğurt
evde yoğurt

Evde doğal yoğurt yapabilmek için gerekli olan malzemeler 1 Litre süt, 1 yemek kaşığı yoğurt, Çay kaşığının ucuyla tuz (ya da şeker)den oluşmaktadır. Sütü tencereye alıp, orta ateşte kaynayana kadar pişirdikten sonra, kepçe yardımıyla havalandırarak karıştırarak altını en kısığa getiriyoruz. Sütün bir bölümü buharlaşana kadar bu işlemi sürdürüyoruz. Bu yaklaşık 3 te 1 i kadar bir bölümünü kapsamalıdır. Yani hemen hemen 1 parmak kadar aşağıya inmiş olmalıdır. Bu kıvama gelince süt ocaktan alınıp soğumaya bırakılır.

Sütün mayalanmaya hazır olduğu kısım oldukça önemlidir eğer yeterli sıcaklıkta bu işlem yapılmazsa yoğurdumuz istediğimiz gibi tutmayacaktır. Bu durumu anlamak için şu şekilde bir yöntem uygulayabiliriz. Süt içine serçe parmağımızı sokup içimizden 7 ye kadar saydığımızda parmağımızın o ana kadar sütün içinde zor kalabilmesi lazımdır. Eğer sıcaklık bu şekildeyse, sütün mayalanma zamanı gelmiş demektir.

Bir kabın içine koyduğumuz yoğurt ve tuzu, tuz içinde kaybolup yoğurt pürüzsüz hale gelene kadar karıştırıyoruz. Ve karışımımızı tencerenin içerisine döküyoruz. Sütten bir parçayı kabın içerisine koyup kalan yoğurtları da çözdürüp karışıma ekledikten sonra, tencerede bulunan mayalanmış sütümüzü güzelce karıştırıp mayanın homojen olarak dağılmasını sağlıyoruz. Cam bir kaba koyup ağzını açık bırakarak 50 derecede 10-15 dakika çalıştırıp durdurduğumuz fırına koyuyoruz. Fırının kapağını hiç açmadan 4 veya 4,5 saat beklememizin ardından 7 saat buzdolabında beklettiğimiz yoğurdumuz yenmeye hazır hale geliyor.

Yoğurt yapımına dair birkaç ipucu bulunmaktadır. Öncelikle günlük süt tercih etmeniz yoğurt kıvamı açısından daha yararlı olacaktır. Mayalandıktan sonra yoğurdunuzun ağzını kapamayın, zira kaparsanız yoğurt sulanacaktır. Yaz aylarında fırını ısıtmaya gerek olmadan kullanabilirsiniz, fakat kışın 50 derecede ısıtılmış fırına koymak önemlidir. Maya olarak yine ev yoğurdu kullanabiliyorsanız daha doğal bir ürün elde etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here