Evde Boncuk Tezgahı Yapımı

boncuk tezgah nasıl yapılır
boncuk tezgah nasıl yapılır

Boncuk dokuma tezgahı ile birlikte istediğiniz veya modellerde Kendinize uygun aksesuarlar yapmak hem çok kolay hem de çok zevkli bir iştir. Peki ama boncuk dokuma tezgahı nasıl yapılır?

Malzemeler: Geniş bir sepet, Kalın bakır tel, ince bakır tel, 4 numara şiş, Pense, Bant, Rahat olarak kullanacağınız örgü şişi

Yapımı: Kalın olan bakır teli, kullanacağımız 4 numaralı şişe dolamak ile birlikte boncuk tezgahı yapımına başlıyoruz. Şiş üzerinde olan ve yay şeklini alan telleri Şişten çıkarmaya başlayın. daha sonra  sepeti  önünüze alarak,bakır teli  yay haline  getirilen tellerin iç kısmından   geçirin. Geçirilen telleri sıkı bir şekilde tutarak ince tel ile birlikte sağlamlaştırın. Bu işlem biraz zor ve zahmetli bir iştir. Sabır gerektirir.Yay  haline getirilen bakır tellerin  arasından boşluk bırakmadan Ince olan bakır teli  geçirin ve sepetin   kısa  tarafına  sabitleme işini bitirin.Sabitleme işini, teli  iç kısmından dış kısmına doğru geçirerek yapın.Bu işlemi uyguladığınızda,yaylar dış tarafa doğru yönelecektir.

Örme işine geçtiğiniz zaman,iç tarafa  doğru bir baskı yapılacağından dolayı  bu işlem,yayların düz kalmasını sağlayacaktır.Yay haline  getirilen telleri sabitledikten sonra Son olarak; Sepetin dış tarafında olan telleri kıvırıp, üzerine  bant  yapıştırın. Tercih ettiniz ipin ucunu  tutması için,Örgü de  kullandığınız şişi  sepetin tabanında yer  alan bir noktadan dış tarafa olan diğer noktadan çıkacak şekilde girmesini sağlayın. Bileklik tarzında bir şey örmek istiyorsanız ipin kopmamasını sağlayarak ve yayın aralarından geçirerek sabitleyin ya da ipin uç tarafını şişe bir kaç kat dolayarak ve bantlayarak sabitleye bilirsiniz. Eğer uzun bir model örmek istiyorsanız; o zaman tekrar örgü şişeye ipi bir kaç kat dolayarak yaydan geçirin ve diğer ipin uç tarafını,tercih ettiğiniz uzunlukta olmasına karar verip,sepetin alt tarafından dolayarak başlangıç noktasında olduğunuz şişin uç tarafına takabilirsiniz.

boncuk tezgah yapımı

kaynak : http://www.enpratikkadin.com/makale/2205/evde-boncuk-dokuma-tezgahi-yapimi.htm

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı