Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

ayak bakımı
ayak bakımı

Yaz dönemine girerken kışın kalın çoraplar ve hantal botlar içerisinde ayaklarımız oldukça bakımsız kaldılar. Ayaklarımızı doğru bir bakımla yaza hazırlayabilir, son moda sandaletlerin içerisinde güzel görünmelerini sağlayabiliriz. Bunun için öncelikle ayakları her gün ılık ve sabunlu bir suyla yıkamak gerekmektedir. Akabinde soğuk bir suyla yıkanan ayaklar parmak aralarına kadar havluyla kurulanmalı ve eğer isterseniz ekstra olarak talk pudrasıyla pudralanmalıdır.

Topuklarınızı düzenli olarak ponza taşı veya benzeri törpü yöntemleriyle törpülemeniz topuklarınızdaki olası çatlakları giderecektir. Ölü hücreleri temizleyen bu işlemi banyo sırasında yapabilirsiniz. Yaz döneminde henüz beyaz olan ayaklarımız sandaletlerin içerisinde hemen yanmaya müsait olduklarından özellikle üst taraflarına güneş kremi sürmenizde bakım açısından önemlidir. Yatmadan önce ayaklarınızı mutlaka yıkayıp, nemlendiriciyle ayaklarınızı besleyin. Nemlendiricinin parmak aralarına kaçırılmamasına dikkat edilmelidir. Buralarda kalan birikintiler mantar oluşumuna sebep olabilirler. Yatmadan önce kremlediğiniz ayaklarınıza çorap giyerek sabaha pamuk gibi ayaklara sahip olabilirsiniz. Yorgun ayaklar için en ideal çözümde masajdır. Masaj yaptıracak birisini bulamıyorsanız bir adet tenis topuyla kendi kendinize masaj yapabilirsiniz. Sert akan bir soğuk suyun altına sokacağınız ayaklarınızda dinlenecektir.

Ayaklarınızın dinlenebilmesi için, içerisine 1 limon suyu, bir çay kaşığının 4 te 1 i kadar tarçın, 1 su bardağının 4 te 1 i kadar süt, 2 yemek kaşığı zeytinyağını bir leğen suya koyup karıştırın. Bir süre beklettikten sonra yıkayıp kremlerseniz güzel bir ayak banyosunu ayaklarınıza uygulamış olursunuz. Ayaklara iyi gelen şeylerden birisi de yakmayacak bir kumda çıplak ayak yürümektir. Deniz suyu ve kumun hafif ılık olması ayaklarınızı dinlendirecektir. Son olarak da yanınızda bir yara bandı bulundurmanız, henüz hassas olan ayaklarınızı kesebilecek sandaletlere karşı ideal bir çözüm olacaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı