Evde Alkali Su Nasıl Yapılır?

Alkali su yapımında kullanılacak malzemeler, ev ortamında kolaylıkla bulunabilir. İnsan vücuduna oldukça faydalı olan ve normal suya kıyasla daha fazla antioksidan özelliği gösteren alkali su, hazır almaya gerek kalmadan ev ortamında hazırlanabilir. Alkali su, 7,4 pH değerine sahip olarak, kandaki pH miktarını karşılamakta ve vücuttaki asit atılımını kolaylaştırmaktadır. Evde alkali su yapımında kullanılacak malzemeler ve dikkat edilmesi gereken konular, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Evde Alkali Su Yapım Aşamaları Nelerdir?

Evde alkali su hazırlamak için iki ayrı yöntem kullanılmaktadır. Karbonat ya da deniz tuzu kullanımıyla hazırlanabilen alkali su, vücuttaki pH gereksinimini karşılayacaktır. Su içerisinde herhangi bir katkı maddesi olmadığından, istendiği her anda tüketilebilir özelliktedir. Hazırlanışı oldukça basit olan alkali su, istendiğinde kısa sürede hazırlanıp tüketilmeye başlanabilir. Alkali su elde etmek için 2 litrelik suyun içerisine, 1 çay kaşığı karbonat eklenmelidir. Su güzelce karıştırıldıktan ve karbonat homojen şekilde dağıldıktan sonra, hazırlanan alkali su tüketilmeye başlanabilir. Suyun içerisine karbonat eklendiğinde, suyun pH değeri anında yükselmekte ve vücudun ihtiyacı karşılanmaktadır. Hazırlanan alkali suyun tüketim miktarı ve tüketim sıklığı, doktorlar tarafından belirlenmelidir. Kişilerin sağlık durumuna bağlı olarak, alkali suyun tüketim miktarı ve tüketim sıklığı değişiklik gösterir. Alkali su kullanımının, doktor kontrolünde olmasına dikkat edilmelidir. Karbonatla hazırlanan alkali su, bazı insanlarda yan etkiye sebep olabilir. Deniz tuzu ve karbonat arasında seçim yapmak için uzman desteğinden faydalanılmalıdır.

Kendin Yap Alkali Su

Deniz Tuzuyla Alkali Su Nasıl Hazırlanır?

Alkali suda deniz tuzu kullanımı, suyun pH değerini yükseltir ve alkali suyun görevi yerine gelir. Deniz tuzuyla alkali su hazırlamak için birkaç basit malzemeden faydalanılması gerekecektir. Deniz tuzuyla alkali su hazırlamak için gerekli malzemeler şu şekildedir:

 • 1 adet limon
 • 2 ltre içme suyu
 • 1 çay kaşığı hakiki deniz tuzu (Rafine olmamalı)

Belirtilen malzemeler kullanılarak, yüksek pH değerinde alkali su hazırlanabilir. Alkali suyu hazırlamak için limon minik parçalar halinde dilimlenmeli ve suyun içerisine eklenmelidir. Suyun içine atılan limonlar, toplamda 8 saat boyunca beklemeli ve limonun tüm mineralleri suya geçmelidir. Bekletilen 2 litrelik suyun içerisine, 1 çay kaşığı doğal deniz tuzu eklenmelidir. Tüm su güzelce karıştırıldıktan sonra, suyun pH değeri yükseltilir ve alkali su elde edilir. Alkali suyu tüketim aralığı ve tüketim şekli, uzmanların belirlediği ölçüde gerçekleşmelidir.

Alkali Suyun Getirileri Nelerdir?

Alkali suyun faydaları ve sağladığı avantajlar, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Alkali suyun yüzey gerilimi, normal içme sularına kıyasla daha azdır. Bu sayede, insan vücudu tarafından kolaylıkla emilmekte ve hücrelere nüfus edebilmektedir.
 • Alkali su, hücrelerin ihtiyaç duyduğu su seviyesine ulaşmakta ve vücudun maksimum su ihtiyacını karşılamaktadır.
 • Cilt yüzeyindeki kuruluklar, alkali su sayesinde giderilmekte ve cildin daha nemli olması sağlanmaktadır.
 • Sindirim sisteminde problem bulunan kişiler, alkali su kullanımıyla sindirim sorunlarını yenebilirler.
 • Bağışıklık sisteminin düşük olması durumunda, alkali su tüketimiyle bağışıklık sistemi kuvvetlendirilebilir ve vücudun daha enerjik olması sağlanır.
 • Vücudun asit dengesini düzenlemektedir.
 • Diyabet ve şeker hastalarının, kan şekeri seviyesinin kontrol altında tutmaktadır.
 • Kalp hastalarının iyileşmesinde yardımcı olmaktadır.
 • Kemik erimesi problemlerinde etkili çözüm sunmaktadır.
 • Tansiyon yükselmesi ya da tansiyon düşmesi sorunlarını tedavi etmede etkilidir.

Yukarıda belirtilen rahatsızlıkları etkilerini en aza indirmesi alkali suyun getirileri arasındadır. Uzman kontrolünde kullanılan alkali su, her hastaya ve her hastalığa göre farklı şekilde kullanılmak zorundadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı