Evde Afrika Örgüsü Nasıl Yapılır?

Afrika örgüsü saç modeli, özellikle sokak modası ve hippi tarzının vazgeçilmezleri arasındadır. Afrika örgüsü, yapımı zor görünen ve saçlara farklı bir hava katan özgün saç modellerinden bir tanesidir. Afrika örgüsü için her zaman bir başkasından yardım almaya ihtiyaç yoktur. Ev ortamında ve kendi imkanlarınızla Afrika örgüsü yapmak için birkaç küçük ipucundan faydalanabilirsiniz. Evde Afrika örgüsü yapmak isteyen kişiler, tek başlarına saçlarını örebilir ve istedikleri süre boyunca, örgülerini kullanabilirler. Saçlarına farklı bir hava katmak ve modaya uymak isteyen kişiler, Afrika örgüsünün yapım detayları için yazımızdaki başlıkları inceleyebilirler.

Afrika Örgüsü Nasıl Yapılır?

Afrika örgüsünün yapımı, profesyonel kişilerin yardımıyla ya da ev ortamında gerçekleştirilebilir. Afrika örgüsü yapımında, sentetik saç, peruk, postiş ya da ip kullanılabilir. İsteğe ve eldeki imkanlara uygun olan yöntem seçilerek, Afrika örgüsünün yapım aşamalarına geçilebilir. Evde hazırlanan Afrika örgüsü saç modeli, profesyonel kişiler tarafından yapılan örgülere kıyasla daha kısa süre kullanılmaktadır. Afrika örgüsü saç modeli, evde yapıldığında daha ucuz maliyete gelecektir. İstenen boyutta ve modelde hazırlanabilen Afrika saç modeli, istenen renklerdeki yapay saç ya da ipliklerle renklendirilebilir. Afrika saç modelinde, saçların uzunluğu dikkate alınmamalıdır. Kısa saçlı kişiler de Afrika saç modelinde istedikleri uzunlukta örgüler hazırlayabilirler.

Evde Afrika Örgüsü Yapımı
Evde Afrika Örgüsü Yapımı

Afrika Örgüsü Yapım Aşamaları Nelerdir?

Afrika saçın yapım aşamaları ve yapımda dikkat edilmesi gereken konular, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

  • Elde edilmek istenen saç örgüsünün boyutuna göre, eşit boylarda iplikler hazırlanmalıdır. Sarma yöntemiyle, ipliklerin kolayca sıralanması ve aynı boyda olması mümkündür.
  • Afrika saç örgüsüne başlamak için saçlar istendiği şekilde ayrılmalıdır. Saçların ayrım yerlerine dikkat edilerek, arta kalan saçlar toplanmalı ve çalışma alanı oluşturulmalıdır.
  • Uygulama esnasında, saç açma spreyi, fondöten, nemlendirici ya da Hindistan cevizi yağı kullanılarak, saçların yumuşatılması ve örgünün daha sıkı şekilde tutunması sağlanmalıdır.
  • Hazırlanan ipin saça bağlanması için ip dairesel şekilde ele alınmalı ve saçın içinden geçirilerek basit bir hafif düğüm atılmalıdır. Saçla ipin iç içe geçmesi sonucunda, ip kendiliğinden saça eklenecektir.
  • İp saça eklendikten sonra, saç örgüsüne dahil edilmesi için iplikler açılmalı ve normal şekilde saçlar örülmeye başlanmalıdır.
  • Saçlarla birlikte ipliklerin de örülmesi, Afrika saç örgüsü görüntüsünün oluşmasına etkili olacaktır.
  • Örgü esnasında, saçların oldukça sıkı şekilde örülmesine dikkat etmek gerekir.
  • Örgünün boyutu, iplerin uzunluğuna ve isteğe bağlı olarak değişebilir.
  • Saçlar bittikten sonra, iplerle örgüye devam edilebilir ya da ipler kesilerek örgü sonlandırılabilir.
  • Örgünün açılmaması için ipliğin ucuna sağlam bir düğüm atılmalı ve iplerin uçları yakılmalıdır.

Afrika Örgüsü Ne Kadar Süre Kalıcılığını Korur?

Afrika örgüsünün kullanım süresi, örüde kullanılan iple ya da malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Uzmanlar tarafından hazırlanan Afrika saç örgüleri, ortalama 3 ay boyunca kullanılmaya uygundur. Evde yapılan Afrika model saç örgüleri, ortalama 1 ay içerisinde dağılmaya başlayacaktır. Saçlarda iplik yerine yapay saç kullanıldığında, evde yapılan örgülerin de kullanım süresi uzayacaktır. Temizlik aşamasında, saç diplerine şampuan ya da suyla karıştırılmış şampuan köpüğü sürülmelidir. Durulama aşamasında, normalden daha fazla su kullanılması ve örgülerdeki şampuan kalıntılarının giderilmesi gerekmektedir. Afrika saç örgüsünün kalıcılığı, bakıma ve örgünün sıklığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örgünün açılmasıyla birlikte, saçlarda dökülmeler görülebilir. Bunun sebebi, Afrika saç örgüsünün saçları kökünden çekmesi ve uzun süre bu şekilde kalmasıdır. İlk yıkamadan sonra, saçlarda dökülme kalmaz ve saçlar eski haline geri döner.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı