Eski Kottan Oyuncak Balina Yapalım

Eski kotları atmayıp onlardan işe yarar dekoratif eşyalar ya da oyuncaklar yapımı ile ilgili paylaşımlarım olmuştu. Bu sefer de yine bir geri dönüşüm projesi olan eski kottan balina yapımı ile güzel bir proje üreteceğiz. Hem eski kotlarınızı değerlendirmiş olacak hem de güzel bir uğraş sonunda harika bir kottan oyuncak balinanız olacak.

Bunu birine hediye etmek ya da satış yapmak için düşünebilirsiniz. İsterseniz oyuncak balinayı evinizin bir köşesinde bir ev aksesuarı olarak da değerlendirebilirsiniz. Ama ne olursa olsun eski kotları atmayıp onları değerlendirmenin hazzı bambaşka olacaktır.

Eskimiş Kottan Oyuncak Balina Yapım Malzemeleri

Bu iş için bize ne lazım? Biraz dikiş bilmek bile bize yeterli olacaktır. Ana malzememiz eski bir kotun bacak kısmı olacak. Dikiş ipliği, dolum malzemesi, mavi bir kumaş ve dikiş makinesini de yardım malzemeler olarak sayabiliriz.

Kottan Balina Yapımına Geçelim

Eski kottan balina yapımı için parçalarımızı keselim. Sırt, göbek ve kuyruk için 2’şer parça keselim. Yüzgeç için ise 4 parça yeterli olacaktır. Göbek parçaları için kotun ters tarafını kullanalım.

Göbek parçasının biçimini arka parçadan kopyalayalım. Kırmızı bir kalemle göbek şeklini kotun üzerine çizelim.

Kuyruk parçalarını birlikte dikelim. İçe döndürelim ve kontrast renkli dikiş ipi ile resimdeki gibi dekoratif dikişler uygulayalım. Yüzgeçlere de aynı işlemi yapalım.

ters yüz et
ters yüz et

Arka dikişleri yapalım.

Kumaşın ters yüzündeki göbek parçalarına dekoratif dikişler yapalım. Dikişlerin parça biçimini izleyecek tarzda kıvrımlı olmasına dikkat edelim.

Sırt ve göbek parçalarını birleştirelim. Yüzgeci dikişlerin arasına eklemeyi unutmayalım.

Yüzgeçlerin pozisyonunu kontrol edebilmek için parçaları ters çevirelim.

Eğer balinanız olduğundan iri görünüyorsa görünümünü biraz da zayıflatmak için ekstra bir dikiş uygulayabilirsiniz.

Arka parçalara kuyruk takalım.

Eski kottan balina yapımı aşamalarından gözlerin dikimine geldik. Bunun için açık mavi bir kumaştan dairesel bir parçaya ihtiyacımız olacak. Bunu küçük dikişlerle balinanın üst kısmına dikelim. Hatta gözleri daha şık göstermek için nakış uygulayabilirsiniz ya da düğmeler de kullanabilirsiniz. Bunun yanında ağzı da belirginleştirecek bir dikiş yapalım.

Göz bebeği için siyah bir nokta ve beyaz küçük bir nokta ekleyelim.

Göbek bölgesini dikelim ama balinanın içini doldurmak için dikişte bir boşluk bırakalım. Yine göbeğin çok tombul olduğunu fark ederseniz bu kısımda iken ekstra dikişlerle daraltma işlemi uygulayabilirsiniz.

Balinayı içinden dışına doğru çevirip içini doldurun. Boş bıraktığınız kısmı da diktiğinizde eski kottan oyuncak balinanız kullanıma hazır hale gelecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı