Eski Kotlardan Çok Amaçlı Sepet Yapımı

Eski Kotlar Kullanarak Sepet Yapma
Eski Kotlar Kullanarak Sepet Yapma

Evet sevgili takipçilerimiz, hepimizin evinde bulunan kotlardan farklı ürünler yaparak, geri dönüşüm projeleri üretmeyi seviyoruz. Özellikleri itibari ile oldukça sağlam olan kot kumaşlar, eskidiklerinde ya da bedenimize olmadığında atılmadan bir kenarda beklerler. Bu neden ile bizler de onları değerlendirebileceğiniz harika kendin yap projelerine dönüşmesi için yardımcı olmak istiyoruz. Bu güzel projemizde de eski kottan sepet yapımını size resimli anlatımlar şeklinde aktaracağız. Bu şekilde sizler de atmaya kıyamadığınız kotları çok farklı bir şekilde kullanma olanağına sahip olacaksınız.

Bu işlem için eski kotlar, makas yeterli olacaktır. Gelin şimdi işlemlerimizi resimli anlatımlar ile hemen yapmaya başlayalım.

Eski Kotlardan Sepet Yapımı

Bu kotlar birazdan 1,5- 2 cm genişliğinde şeritlere ayrılacaklar.

Eski Kotlardan Sepet Resimli Anlatım

Bu işlemi boylamasına, paça ucundan yukarı doğru yaparsanız, çok daha verimli olacaktır. Sonrasında bu parçaları uçlarından ekleyin ve uzunca bir ip elde edin.

Eski Kotlardan Sepet Anlatımlı

Ana temeli oturtmak için 8 boy şeridi yan yana uzunlamasına dizin. Ortadan bunları bir demet halinde bağlayın. Sonra üstte ikinci resimde görüldüğü gibi eşit mesafelerde açın. Şimdi bu temel ile eski kottan sepet yapımı aşamasının en güzel aşamasına geçelim.

Eski Kotlardan Sepet Açıklamalı

Uzunca bir kalıp olacak şekilde bir kova ya da benzer bir ürünün üzerine bu şeritleri koyalım. Sonra elimizde bulunan kot yumak ile sepet örgü yapmaya başlayalım. Bildiğiniz gibi bu işlem bir alttan, bir üstten geçirerek yapacağınız bir şekildedir.

Taban kısmı tam olarak oluştuktan sonra, yan alanları dokumaya devam edelim.

Eski Kotlardan Sepet Yapılışı

İşlem bitmeye yakın yukarıda gördüğünüz şekilde fazlalıkları ortadan kaldıralım. Birbirlerine bağlayarak, işlemi sonlandırmaya doğru ilerleyelim.

Eski Kotlardan Sepet Nasıl Yapılır

Artık eski kottan sepet projesinin sonuna doğru geliyoruz. Eski ve giyilmeyen kotlarınız bakın ne hale geldi. Bu şekilde sizler de çok farklı amaçlar için kullanabileceğiniz harika bir ürün elde etmiş olacaksınız. Farklı şekillerde yapabileceğiniz bu ürünü meyve sepeti, çamaşır ya da çorap sepeti, örgü malzemelerini koymak için organizer ya da çocuklarına oyuncak sepeti olarak kullanabilirsiniz.

Eski Kotlardan Sepet Yapım Aşamaları

Oldukça kolay, ciddi anlamda da güzel bir geri dönüşüm projesi olduğunu düşünüyorum. Bu arada kotun üst bölümünü de atmayın. Çünkü sayfamızda yayınlanan ve yayınlanacak olan harika projeler için bu alana ihtiyacınız olacaktır.

Eski Kotlardan Sepet
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı