Eski Kazaklardan Sıcak Çoraplar Yapın

eski kazaktan çorap geri dönüşüm
eski kazaktan çorap geri dönüşüm

Hepimizin evinde farklı nedenler ile giyilmeyen kıyafetler vardır. Bunları atmaya da kıyamayız ama bir köşede öyle dururlar. Gelin bunları geri dönüşüm projelerimize dahil ederek, farklı ve kullanıma uygun hale getirelim. Sizler ile paylaşacağımız eski kazaktan çorap yapımı gerçekten çok güzel ve kolay bir proje. En farklı şekilde yapacağınız bu özel ürün, kış aylarında evinizde ayaklarınızı sıcacık tutacak ve güzel bir görselliğe sahip. Gerekli olanlar ise giyilmemiş uzun kollu bir kazak, kalıp için karton ya da kağıt, makas ve diğer dikiş malzemeleri gerekiyor.

eski kazaktan çorap

İşlem aşamalarını sizlere resimli anlatımlar ile açıklamaya başlayalım. Öncelikle bu ürün için kazağınızın kollarından yararlanacaksınız.

eski kazaktan nasıl çorap yapılır

Yukarıda ki resimde görüldüğü şekilde, ayağınıza uygun bir kalıp hazırlıyoruz. Biraz geniş ve düz hatlar ile hazırlanmasına özen gösterin. Bu şekilde eski kazaktan çorap yapımı dikiş aşamalarında sizler de zorlanamadan işlemi yapabilirsiniz. Kalıbı çizdikten sonra kesiyoruz.

eski kazaktan çorap yapma

Daha sonra kazağınızın belinde ki lastikli kısma koyup (yoksa düz alanda olur) kalıba uygun iki adet taban elde ediyoruz.

eski kazaktan çorap yapımı

Yukarıda ki resimde gördüğünüz şekilde istediğiniz uzunlukta ayarlamak için kazağın koluna ayağınızı geçirebilirsiniz. Bu şekilde gerekli yeri de belirlemiş olursunuz.

eski kazaktan çorap yapımı resimli

Ayak altından dikkatli bir şekilde kesim yapın. Bu şekilde eski kazaktan çorap yapımı aşamalarında sona doğru yaklaşacaksınız. Şimdi kestiğiniz parçaları uygun şekilde birleştirme işlemini yapalım.

eski kazaktan çorap yapma resimli

Öncelikle kolaylık olması açısından parçaları toplu iğneler ile bir birine ekleyin. Sonra aşağıda görüldüğü şekilde dikin.

eski kazaktan çorap yapım aşamaları

Kalın bir yün ipi kullanın ve bu dikişi belirginleştirmek adına zıt bir ip kullanın. Koyu renk üzerine açık renkler, açık renk üzerine koyu renkler kullanın ki, çorabınız mistik bir tarz kazansın. Bu şekilde sizler de eski kazağınızdan harika ve yepyeni, modern bir çorap elde edebileceksiniz.

eski kazaktan çorap geri dönüşüm

İşlemin bütünlüğünü sağlamak için sizler de lastik üst kısmına yine aynı ip ile işlemi tekrarlayabilirsiniz. Bu şekilde ürün gerçekten daha şık ve güzel bir görüntüye sahip olacaktır. Bu harika modelin farklı alternatiflerini de sizler ile paylaşacağız. Bu neden ile sitemizi takipte kalırsanız, eski kazaklarınızdan harika ürünler yapma konusunda çok daha fazla seçeneğe sahip olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı