Eşi Benzeri Olmayan Midye Oyası Modeli

Midye Oyası Modeli
Midye Oyası Modeli

Hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir oya modelinden bahsedeceğiz. Çatal yardımı ve inci ile yapılan midye oyası büyük beğeninizi kazanacak. Bu bir tığ oyası. Yazmalarınızı süsleyecek güzel, farklı ve şık bir çeyizlik tasarım oyası.

Bu oya modeli Suna Hanım’ın kendi tasarlamış olduğu bir model. Motifleri midye şeklinde tasarlanmış ve yazma kenarından ayrı çalışılmış. Üç farklı renk dönüşümlü olarak kullanılarak oldukça da renkli bir görünüm elde edilmiş. Midyeler çatal ve tığ yardımı ile tek tek oluşturulmuş.

Eğer yapılışı farklı tasarım oya modelleri seviyorsanız firkete oyasını andıran aşağıdaki oya modeli de ilginizi çekecektir.

Tığ İşi Midye Oyası Nasıl Yapılır?

İlk olarak midyelerin yapımı ile başlanır. Başlangıç için 16 zincir çekilir. Son zincirin ilmeği uzatılır ve çatalın iki ucuna geçirilir. Sonrasında son çekilen zincirden itibaren sırası ile son zincire kadar tığla tek tek batılır. Her birinin içinden tığla çıkarılan ilmekler uzatılarak çatala geçirilir.

Midye Oyası Yapımı
Midye Oyası Yapımı

Son zincire gelindiğinde 6 tane zincir çekilir ve ilmek uzatılarak yine çatala geçirilir. Ardından tığla bütün ilmeklerin içinden geçirilerek bu toplanan ilmekler dışarı alınır. Son çekilen zincirlerin üzerine 1 zincir daha çekilir. Sonra ilmek alınır ve diğer ilmeklerin içinden geçirilerek tüm ilmekler toplanır. Son olarak 6 zincir daha çekilir ve toplanan en baştaki ilmeğe kapatılarak midyenin ilk kabuğu tamamlanır.

İkinci kabuğu için de yine 16 zincir çekilir ve diğer kabuğundaki işlemler aynen tekrarlanır. Son aşamadaki 6 zincir çekildikten sonra iki kabuk birbiri üzerine getirilir ve zincir kapatılır.

Tasarım Midye Oyası
Tasarım Midye Oyası

Sonrasında bu iki kabuğun içine büyükçe bir inci boncuk yerleştirilerek ilk midye motifi hazırlanır.

Hazırlanan bu midyeler tığ batısı üzerine yaprakları gidilirken eklenir.

Kaynak: https://youtu.be/_JEJwpdNfFE (Sunayla El İşleri)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı