Entrelak Örgü Yapımı

Entrelak Örgü Nasıl Örülür
Entrelak Örgü Nasıl Örülür

Selam değerli bayanlar; bugün sizlere oldukça ilginç bir örgü türü olan entrelak örgüden bahsedeceğim. Görünüm olarak son derece kaliteli duran entrelak örgü örneği, hanımlar için son derece ilginç görünen bir örgü örneği olacaktır. Örülüş itibariyle de biraz farklı olan bu örgünün basit yapımı için sizlere, örgü tekniğini içeren kaç adet ilmek geçmeniz gereken bilgilerin yer aldığı örgü bilgisi tablolarını da sunuyor olacağız. Entrelak, denemenizi tavsiye edebileceğim kadar harika bir örgü modelidir. Örgünün yapım bilgilerini, örgü örmesini bilen hanımlar kesinlikle kolay şekilde anlayabilirler.

Entrelak Örgü

Entrelak Örgü Resimli Anlatım

Ağırlıklı olarak hanımların bu örgüyü, bere ve atkı yapımlarında kullandıklarını biliyoruz. Beğeni alan bu yeni değişik gelecek entrelak örgü çeşidiyle, siz de son derece güzel ve göze hitap edebilecek oldukça harika örgüler yapabilirsiniz. Entrelak nasıl yapılır diye merak eden bayanlara, özellikle son derece kaliteli gelecek bu örgü dizesini resimli olarak da sunmuş durumdayız. Tek dikkat edilmesi gereken resimli anlatımdan ilerleyerek, kaç adet ilmek isteniyorsa sırasıyla resimdeki bilgilere göre devam etmek olacaktır. Örgümüzün bir diğer adı ise sepet örgüsüdür.

Entrelak Örgü Yapılışı

Entrelak Örgü

Entrelak örgünün yapım aşamasında ilk olarak 1 ve 2 sıra için, 2 ilmek düz – dönüş kısmında ise 2 ilmek kadar ters örülmelidir. 3 ve 4’üncü sırada ise 3 ilmek kadar düz dönüşte ise 3 ilmek ters örgü ilerlenir. Daha sonra ise 5 ve altıncı sıralarda 4 ilmek kadar düz gidip, 4 ilmek kadar da ters örülmelidir. Aynı şekilde 7 ve 8’inci sıraya gelindiğinde ise, 5 ilmek kadar düz şekilde gidilir ve aynı şekilde 5 ilmek kadar da ters şekilde örülecektir. Sonrasında 9 ve 10’uncu sıralara gelindiğinde 6 ilmek kadar düz, dönüşte 6 ilmek de ters örülecektir.

Entrelak oldukça değişik bir modeldir ve devam ettiğimizde 11 ve 12. Sıralarda ise 7 ilmek düz gidip, dönüşte 7 ilmek kadar ters öreceğiz. Daha sonra ise 13 ve 14. Sırada 8 ilmek kadar düz giderek, dönüş kısmında tekrar 8 ilmek ters öreceğiz. 15 ve 16. Sıraya gelince, 9 ilmek düz giderek dönüş kısmında da 9 ilmek kadar ters yapalım. Son olarak 17. Sırada ise 10 ilmek kadar düz öreceğiz. Geri dönme yapmadan 10 ilmek kadar sağ şişte bekleteceğiz. İkinci ve üçüncü, dördüncü üçgenlerimizi, 1. Üçgenle aynı şekilde hazırlayacağız. 4. Üçgende 10 tane ilmeği düz örüp sonra ters örerek ilerliyoruz. Takıldığınız noktada resimli anlatım bilgilerine bakabilirsiniz.

Entrelak Tekniği
sol kenar üçgen yapımı
Birinci kare
ikinci ve üçüncü kareler
dördüncü kare
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı