Ana Sayfa Oya Dantel Modelleri En Trend Yazma Örnekleri

En Trend Yazma Örnekleri

tığdan yazma örnekleri
tığdan yazma örnekleri

Anadolu’ya özgü pamuktan yapılan ve genellikle başörtüsü olarak kullanılan yazmalar, pek çok kadının hala tercih listesinde üst sıradalar. İnce dokunmuş basma kumaşın üzerine farklı renk boyalarla oluşturulan motifler yazmayı diğer başörtülerinden ayırmaktadır. Eski kültürümüzün ürünlerinden bir tanesi olan yazma geleneksel olarak özellikle Anadolu’da kadınlar tarafından hala kullanılmaktadır. Eski dönemlerde ıhlamur ağacından elde edilen kalıplara sürülen kök boyalarının uygulanmasıyla oluşturulan yazmalar 6 renk olarak imal edilmekteydi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte şu anda imal edilen yazmalarda bu renk 12’ye kadar çıkmıştır. Özellikle genç kızların çeyizinde önemli yer edinen yazmalar, kenarlarına işlenen tığ işi veya iğne oyası gibi motiflerle birlikte kullanılmaktadır.

Yazma bazı yörelerde çok meşhur olmuştur. Tokat yazması dünyaya ihraç edilen meşhur yazmalardan bir tanesidir. Kastamonu Cide’nin türkülere bile konu olan yazmaları da meşhur yazmalar olarak bilinmektedir. Bu yazmalar yöreye has motiflerin üstlerine işlenmeleriyle meşhur olmuşlardır.  Yörede el yapımı ürünler üreten atölyeler hala olsa da bu yazmalarda da fabrikasyon üretime dönüş yaşanmıştır.

Geleneksel üretilen bu yazmalara kadınlarımız tarafından işlenen motifler ayrı bir hava ve değer katmaktadır.  Yazma kenarları her yıl modası değişen, el işi ürünlerde çok takip edilen ve uygulanan oyalardandır. Yazma kenarları pek çok farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Firketeyle yapılan yazma kenarları, Tığ ile yapılan yazma kenarları, zincirle yapılan yazma kenarları, iğne oyasıyla yapılan yazma kenarları gibi pek çok yapılış tekniğiyle üretilen oyaların yörelere göre modasında da değişikler gözlenebilmektedir.  Birden fazla rengin moda olduğu bu sezonda çiçek, kuş, meyve, yaprak gibi şekillere ağırlık verildiği görülmektedir. Boncukta bu senenin yazma kenarlarında sıkça kullanılacak ürünler arasında yerini alıyor. Pembe, yeşil ve eflatun tonlarının da renk seçeneği olarak yazma kenarlarında çok fazla kullanıldığı görülmektedir.

yazma örnekleri

en trend yazma

tığ oyası yazma kenarı

tığ oyası yazma yapımı

en trend yazma oyaları

yazma modelleri

yazma iğne oyaları

yazma örnekleri tığla

yazma oyaları yapılışı

yazma modelleri iğne oyası

yazma örnekleri tığ işi

yazma oyaları

en yeni yazma örnekleri

oyalar ve yazmalar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here