EN TREND İĞNE OYASI MODELLERİ

yatak örtüleri

Tüm dünyada Türk oyası ismiyle bilinen iğne oyası ipek iplik vasıtasıyla ve iğne yardımıyla yapılan ve genellikle üç boyutlu şekillerde motiflerin oluşturulduğu geleneksel bir el sanatıdır. İğne oyaları genellikle el emeği göz nuru olan bu danteller ince bir işçilik yardımıyla yapılmaktadır. Özellikle Anadolu kadınlarının hala kullandığı iğne oyaları, çeyizlerde kullanıldığı gibi ticareti de oldukça sık yapılan ürünlerdendir. Bu oyaların yapımında ipek iplik kullanılması da değerlerini oldukça arttırmaktadır. Başörtüsü haricinde yatak örtüleri, mendiller, eşarplar, oda takımları, abajurların etekleri, havlular, çakmak kılıfları ve namaz örtülerinde kullanılabilirler.

İğne oyası yapımı oldukça zor, ince bir işçilik isteyen el işlerinden bir tanesidir. İğneyle atılan tek tek düğümlerden oluşan bu oya, uzun bir emeğin ürünü olarak ortaya çıkmaktadır. İğne oyası düğümleri iki şekildedir; Kare düğümler ve üçgen düğümler. İğne oyalarında genellikle ipek iplik kullanılsa da bazen naylon ve pamuklu ipliklerinde kullandığı görülmektedir. Yapılan desene göre boncuk ve misina gibi malzemelerde oyaya eklenebilir. Danteli tamamladıktan sonra kola işleminden geçirerek tam şekil alması sağlanır.

Her sene nakış ve el işçiliği modellerinde de değişik trendlerin öne çıktığı görülmektedir. İğne oyası da her sene farklı renk ve motiflerin keşfedilmesiyle başlı başına modası olan bir el işçiliğidir. İğne oyasında en önemli şey kumaşın rengine uygun oyaları işleyebilmektir. Bu senenin öne çıkan trendlerinde de iğne oyasında çok farklı bir görüntü veren çiçek desenleri birinci sırayı alıyor. Her türlü tülbentte ve yazmada güzel görünecek bu iğne oyası modellerinde genellikle birden çok renk alternatiflerinin yoğun olarak kullanıldığı görülmektedir.  Renklerde eflatun ve pembe tonlarının ağırlık kazandığı iğne oyaları kumaşın tek renk ya da desenli olmasına bakılmadan uygun renk alternatifleriyle çok şık iğne oyalı ürünlere sahip olabilirsiniz.

en trend iğne oyaları

trend iğne oyaları

iğne oyası

iğne oyaları

İğne oyası yapımı

iğne oya resimli

iğne oya örnekleri

çok şık iğne oyalı ürünler

en trend iğne oyaları 12

iğne oyası modelleri

nakış

boncuk

Kare düğümler

çiçek desenleri

Bir önceki yazımız olan Tülbent Oyası Yapımı başlıklı makalemizde tülbent oyası, tülbent oyası nasıl yapılır ve tülbent oyası örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir