En Kolay Örgü Oyuncak Kirpi Yapımı

En Kolay Örgü Oyuncak Kirpi Yapımı
En Kolay Örgü Oyuncak Kirpi Yapımı

Sizlere daha önceden düz bir örgü parçasından en kolay oyuncak yapımı ile ilgili videolar paylaşmıştım. Bu kez ki videoda ise yine dümdüz bir örgüden kolay örgü oyuncak kirpi yapımı anlatılmaktadır. İlk bakıldığında çok teferruatlı bir yapılışı olduğu izlenimi verse de gerçekten çok kolay bir oyuncak olacaktır.

Oyuncak Kirpi Yapımı
Oyuncak Kirpi Yapımı

Örgü Oyuncak Kirpi Karın ve Sırt Parçalarının Örülmesi

İlk olarak kirpinin karın bölgesini oluşturacak parçanın yapımına 20 ilmek atılarak başlanılmıştır. Orta kalınlıkta bir ip kullanılmıştır. Ardından 30 sıra olana kadar düz örgü örülmüş ve sonunda örgü kapatma işlemi uygulanmıştır.

Sonra örgü kirpi yapımında kirpinin dikenli sırt kısmına geçilmiştir. Bu görüntüyü elde edebilmek için de sakallı ip kullanılmıştır. Yine göbekte olduğu gibi 20 ilmekle başlangıç yapılmış ve 33 sıra haroşa örülmüştür. Örgü parçasının sonunda yine kapatma işlemi uygulanmıştır.

Örgü Oyuncak Kirpi Yapımı
Örgü Oyuncak Kirpi Yapımı

Oyuncak Örgü Kirpi Karnının ve Sırtının Dikilmesi

Örgü oyuncak kirpi yapımında bir sonraki aşama dikim aşamasıdır. Sakallı iple örülen parça altta göbek parçası üstte olacak şekilde yerleştirilmiştir. Görüntüde bir çirkinlik yaratmaması için dikiş ipi olarak sakallı ip kullanılmıştır. Alt tarafı boş kalacak şekilde iki parça birbirine dikilmiştir. Bu açıklıktan içeri elyaf dolgu malzemesi doldurulmuştur.

Burun içinde bir parça elyaf elde yuvarlatılarak içeri yerleştirilmiştir. Burnun daha belirginleşmesi için etrafına teyeller gibi bir dikiş yapılmıştır. Burnu daha da belirginleştirmek için siyah iple üzeri yine teyel ile kapatılmıştır.

Oyuncak örgü kirpinin gözleri için de keçe ve siyah boncuklar kullanılmıştır. Bunlar da gövde üzerine uygun yerlere dikilmiştir.

Boynu da kendi renkteki ipi ile teyellenip sıkılaştırılarak belirgin hale getirilmiştir. İçine bir miktar daha elyaf takviyesi yapılarak alt kısmı da dikilmiş örgü oyuncak kirpinin tüm gövdesi kapatılmıştır.

Kolay Örgü Oyuncak Kirpi Yapımı
Kolay Örgü Oyuncak Kirpi Yapımı

Örgü Kirpi El ve Ayaklarının Oluşturularak Gövdeye Dikilmesi

Son olarak elleri için 3 ilmek atıp 10 sıra, ayakları için de 5 ilmek atıp 12 sıra düz örülerek 4 parça hazırlanmıştır.  Sonra bu parçalar ters katlanıp iki yanları dikilerek içleri elyaf ile doldurulmuştur. Hazırlanan el ve ayaklar gövde üzerine uygun yerlerine dikilerek kolay örgü oyuncak kirpi yapımı sonuçlandırılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/c8NnNGgMTVE

Anlatımlı Örgü Oyuncak Kirpi Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı