En Kolay Örgü Oyuncak Bebek Yapımı

En Kolay Örgü Oyuncak Bebek Yapımı
En Kolay Örgü Oyuncak Bebek Yapımı

Dümdüz bir örgü parçadan nasıl oyuncak bebek yapıldığını öğrenmek istiyorsanız bu videoyu kesinlikle izlemelisiniz. Çocuğunuz için ya da sevdiğiniz birinin çocuğuna hediye etmek için bu örgü oyuncak bebeği örmek isteyeceksiniz. Yapımı oldukça kolay olan örgü bebek yapımı için yazımın en altında anlatımlı videosunu paylaşıyorum.

Oyuncak örgü bebek yapımı için daha kalın bir iple daha küçük bir şiş kullanılmıştır. İçi doldurulacağı için dolgu malzemesinin dışarıya çıkıp çirkin bir görünüme sebebiyet vermemesi için bu yola başvurulmuştur. Bu örnek yapımda ise 5 numara şiş kullanılmıştır.

Resimlerinden de görüleceği üzere örgü parçasında farklı renk geçişleri uygulanmıştır. Ayakkabısı, pantolonu, kazağı, yüzü, bere ve şapkasına uyumlu renkte sıralar oluşturulmuştur. İlk olarak ayakkabı kısmının yapımı ile örgü parçasına 32 ilmek atılarak başlanmıştır. Ayakkabı için 4 sıra, pantolonu için 14 sıra, kazak için 12 sıra, yüzü ve beresi için 10 sıra düz örgü örülmüştür.

Kolay Örgü Oyuncak Bebek
Kolay Örgü Oyuncak Bebek

Düz kısmı içeride kalacak şekilde örgü parçası ikiye katlanmış ve yandan her rengi kendi ipi ile dikilmiştir. Berenin üst kısmı da aynı renkle teyeller gibi dikilerek kapatılmış ve ip çekilerek büzüştürülmüştür. Büzüşen üst kısmına bir kez daha dikiş atılmıştır.

Örgü Oyuncak Bebek
Örgü Oyuncak Bebek

Ardından oyuncak örgü bebeğin içi doldurulmuştur. Bunun için elyaf kullanılmıştır. Doldurma işlemi aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk olarak şapka ve yüz kısmı doldurulmuştur. Boyun kısmı yine teyeller gibi dikilmiş ve ip çekilerek büzme işlemi uygulanmıştır. Sonrasında gövde kısmı elyafla doldurulmuş ve oyuncak bebeğin altı da dümdüz bir dikişle kapatılmıştır. Ayak ayrımını ortaya çıkarmak için orta kısmından siyah bir iple pantolonun üst bitimine kadar dikilmiştir. Kolları için de yanlardan kazak kısmından aşağı doğru ilerleyerek dikim işlemi yapılmıştır. Burnu da dikilerek oluşturulmuştur. Gözler için yuvarlak koyu renkte düğmeler dikilmiştir.

Oyuncak Bebek Yapımı
Oyuncak Bebek Yapımı

Saçları için uygun renkte ipler kesilmiş ve kafa üzerine dikilmiştir. 32 ilmekli 2-3 sıra haroşa örülerek beresi için parça örülmüş ve parça oyuncak bebeğin kafasına dikilmiştir. Atkısı için de 4-5 sıra haroşa bir parça örülerek boyun kısmına bağlanmış ve örgü oyuncak bebek yapımı başarı ile sonuçlandırılmıştır.

Düz Örgü Parçadan Oyuncak Bebek Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı