En İyi Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir?

En iyi güneş koruyucu seçimi
En iyi güneş koruyucu seçimi

Yaz mevsimi demek dışarıda ve güneşte daha fazla zaman harcamak demektir. Güneşe maruz kalmak D vitamini açısından yarar sağlarken, yeterince korunmamışsanız cildinize zarar da verebilir. Hatta ciltte yanıklara sebep olabilir. Bu da, hem güvenli hem de etkili bir güneş koruyucu kullanmak anlamına gelir.

Ancak piyasada pek çok marka mevcut. Peki, en iyi güneş koruyucusunu nasıl seçmelisiniz – zararlı kimyasallara maruz bırakmayan işe yarayanı hangisidir?

Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir: Bu Maddelerden Kaçının!

En iyi güneş koruyucusunu seçerken, güneş ışığındaki aktif UV filtreleme ajanlarının iki şekilde olduğunu bilmek önemlidir: mineral ve kimyasal.

Bugün piyasadaki birçok güneş koruyucu kimyasal filtreler içerir. Bu kimyasal filtrelerin isimleri arasında oksibenzon, avobenzon, oktizalat, oktokirilen, homosalat ve okteksoksat bulunur. En popüler güneş koruyucu markaları, bu kimyasal filtrelerin iki ila altı arasında bir kombinasyona sahiptir.

Öte yandan mineral içeren güneşten koruyucular, bir UV filtresi olarak hem etkili hem de doğal güneş koruyucuları olan çinko oksit ya / ya da titanyum dioksit içerirler. Ancak, birçok güneş koruyucu mineral güneş filtrelerini (potansiyel olarak zararlı) kimyasallarla karıştırdığından, kutuların üzerindeki etiketleri okurken dikkatli olmalısınız.

En iyi güneş koruyucusunu nasıl seçeceğimize karar verirken, yukarıda listelenen kimyasal UV filtrelerin bazılarının vücudumuzdaki hormonları taklit edebileceğini ve cilt alerjilerine neden olma potansiyeline sahip olduğunu bilmeliyiz. Mineral olmayan güneşten koruyucularda kullanılan en sorunlu bileşen oksibenzondur.

Oxybenzone bileşenin sadece cildimize değil, kan dolaşımımıza da nüfuz ettiği araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Çocuk ve yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalarda deneklerin yüzde 96’sından fazlasında oksibenzon saptanmıştır.

Oksibenzonun vücutta östrojenik benzeri bir etki sergilediği bulunmuştur. Yaşlı kadınlarda endometriozis, erkeklerde düşük sperm sayısı ve yeni doğan kızlarda düşük doğum ağırlığı Oxybenzone uygulamasına bağlanmıştır. Ayrıca alerjik duyarlılık kaybına neden olduğu bulunmuştur.

Vücudunuza sürdüğünüz şeylerin yaşamınızdaki herhangi bir aşamada dikkat edilmesi gereken husus, hamilelik sırasında ve emzirme döneminde özellikle anne sütünde oksibenzon bulunmasından dolayı önemlidir.

Bir güneş koruyucu seçerken, ayrıca oksikamon, petrokimyasallar, metilparabenler ve parabenler içerenlerinden kaçınmalısınız.

UVA ve UVB Neden SPF’den Fazla Önemlidir?

En iyi güneş koruyucusunu nasıl seçeceğiniz düşünüldüğünde, sağladığı UV korumasına da bakmak istersiniz. Ultra Violet A (UVA) ve ultraviyole B (UVB) koruma maddesi güneş koruma faktöründen (SPF) daha fazladır. İşte nedeni bu.

UVB ışınları, D vitamini üretmede yardımcı olurken, aynı zamanda, güneş yanığı ve skuamöz hücreli karsinom gibi non-melanom benzeri deri kanserlerinden sorumlu olan ışınlardır.

UVA ışınları daha derin nüfuz edici ışınlardır ve güneş koruyucu filtreler ile engellenmesi daha zordur. UVA ışınlarının cilt üzerinde zararlı serbest radikallere neden olduğu ve daha yüksek melanoma gelişme riski ile bağlantılı olduğu gösterilmiştir.

Yüksek SPF’ye sahip birçok güneş koruyucu, UVB ışınlarından kaynaklı yanmayı bloke eder. Ancak cildin UVA ışınlarına maruz kalmasını azaltmaz. Ayrıca, cildinizde gözle görülür bir yanma olmadığından, güneşte daha uzun süre kalmaya meyilli olabilirsiniz; bu da UVA ışınlarının size zarar vermesini artırır.

Ayrıca, sprey şeklindeki güneş koruyucuları havaya yayıldıklarından akciğerlerimize kolaylıkla çekilebilmektedir. Bu yüzden püskürtülen güneş koruyucularını kullanırken dikkatli olmalısınız. Akciğerlerimiz sadece bu parçacıkları temizlemek için oldukça zorlanacaktır. Ayrıca kan dolaşımımıza da karışıp son organ hasarına da neden olabilir.

En İyi Güneş Koruyucu Nedir?

Güneşten korunmak için çinko oksitli güneş koruyucuları tercih edin. Çinko oksit, size hayali beyaz görünüm kazandıran bir maddedir. Önemli olan çinko oksitli güneşten koruyucularının sadece UVB ışınlarını engellememesidir, aynı zamanda daha derin nüfuz eden ultra violet A (UVA) ışınlarını onaylanmış diğer güneş koruyucu maddelerden daha fazla engellemesidir.

Titanyum dioksit, güneş koruması için diğer güvenli, başka bir aktif maddedir. Biz ve çocuklarımız için şu anki favorimiz (çünkü çocuğunuza kullanmak istemediğinizi kendi cildinizde kullanmak ister misiniz?), bütün İyi Sunstick ürünleri, SPF 30 ile çinko oksittir. Bu çinko oksitli güneş koruyucu her zaman üzerinizde taşıyabileceğiniz kadar küçüktür, kolayca temizlenir ve cildinizde çok beyaz veya yağlı bir görüntü sergilemez.

Ayrıca vücudunuzun iç antioksidanlarını da artırmalısınız, bu da doğal olarak güneş yanığına yakalanma şansınızı azaltmanıza yardımcı olur. Günlük taze meyve ve sebzeler tüketmelisiniz ve bunları daima buzdolabınızdan eksik etmemelisiniz.

Bunun nasıl gerçekleştiği tam olarak net değildir, ancak bir güneş yanığının iltihaplı bir reaksiyona girmesinden dolayı, antioksidanların anti-enflamatuar etkilerinin güneşe maruz kalma eşiğini artırmaya yardımcı olduğu varsayılmaktadır.

Bunu yapmasına yardımcı olan bir antioksidan örneği astaksantindir (kril, somon ve karideste bulunur). Yaban mersini ve böğürtlen gibi koyu renkli meyvelerde bulunan proantosiyanidinler, güçlü antioksidanların bir başka örneğidir, bu nedenle bu meyveleri taze iseler mutlaka tüketin. Hatta yanınızda bulundurun.

Göz önüne alınması gereken diğer besinler arasında resveratrol ve likopen de bulunmaktadır. Güneş kremi ve daha iyi / kötü güneş koruyucu seçeneklerinin tam bir gözden geçirmesi için lütfen EWG’nin 110. yıllık 20176 güneş koruyucu rehberine bakın.

Kaynak: https://www.healthydirections.com/surprising-truth-on-how-to-choose-the-best-sunscreen

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı