En Güzel Tığ İşi Papatya Oya Örneği

Papatya Oyası Nasıl Yapılır
Papatya Oyası Nasıl Yapılır

Bu konumda yayınlayacağım oya modeli şu ana kadar gördüğüm en iyi ve en güzel tığ işi papatya modeli sanırım. En çok da bir papatyanın gerçeğini andırması üzerine hemen sitemde yapımını videosu ile paylaşmak istedim. Kullanılan renkler olsun tasarımı olsun aynı gerçek bir papatyayı andırıyor diyebilirim. Farklı papatya oyaları ile ilgili daha önce de paylaşımlarım olmuştu ama gerçekten şu ana kadar gördüklerimin arasında en iyisi diyebilirim.

Yazma kenarlarınızda oldukça şık ve şirin bir duruşu olacak bu papatya oyasını biraz inceleyelim. Dikkatimi çeken ilk detay iki motif arasının bir önceki yayınladığım yapraklı yelpaze tığ oya modelinin birebir aynısının olması oldu. O tığ oyasında da olduğu gibi iki motif arası pimpiriklerle işlenmiş ve zemin de yine kelebek kanatları örümceklerle tutturulmuş. İki motif arasındaki tek fark papatya oyasını tutturmak için iki yaprak arasına tırabzandan ufak bir yaprak daha yapılmış olmasıdır.

En güzel papatya modeli
En güzel papatya modeli

Papatya motifi örülüp sonradan yazma kenarına eklenen motiflerden biridir. Papatya oyası yapımı için serum halkalardan en küçük ve en büyük olanı kullanılmıştır. Küçük olan yazmalarda kullanılan en küçük halka, büyük olan da havlu kenarı oyalarında kullanılan en büyük halkadır. İlk olarak küçük halka ile başlıyoruz ve etrafını sık iğnelerle dolduruyoruz. Ardından büyük halkayı alıp küçük halkayı içine ortaladıktan sonra ilmekten tığımızı çıkarıyoruz. Büyük halkanın arkasından tığ ile bıraktığımız ilmeği alarak halkanın arkasına alıyoruz.  Büyük halkanın da etrafını sık iğnelerle dolduruyoruz.

En güzel papatya örneği
En güzel papatya örneği

İp değişimi yaparak beyaz renkli ipimizi büyük halka üzerindeki sık iğnelerden birine sabitliyoruz. Artık papatyanın yapraklarını yapıyoruz. Her bir yaprak için sırayla 4 zincir çekip, 4 ikili tırabzan örüp yine 4 zincir çekiyoruz. Bunu büyük halka üzerindeki sık iğnelere batarak toplamda 9 yaprak olana kadar tekrarlıyoruz. Papatya motifini diğer zemin motiflerinin de üzerine işleyerek bu harika tığ işi papatya oya modelini tamamlıyoruz.

Tığ İşi Papatya Modeli Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı