En Güzel Mekik Oyası Modelleri

En Güzel Mekik Oyası Modelleri
En Güzel Mekik Oyası Modelleri

Mekik oyalarıyla devam ediyoruz bayanlar. Geçmiş paylaşımlarda da sizlere güzel mekik oyası örnekleriyle sunum yapmıştık. Sizlere daha yeni örneklerle tekrar  baş başa bırakmak istiyoruz. Mekik oyaları, son derece beceri gerektiren biraz da ince işçilik isteyen el işlerindendir. Resimli galeride sunulan modellere bakarak ilham alabilir; birebir aynısını siz de deneyebilirsiniz. Genellikle modeller arasında geometrik şekiller, lale figürleri kullanılıyor. Fakat ben genellikle çiçekli olanları da seviyorum. Örnekler arasında var olan çiçekli mekik oyalarını da deneyebilirsiniz. Kontrol ettiğinizde renk uyumlarının birebir olduğunu ve yapılmaya değer olduğunu fark edeceksiniz. Mekik oyalarının kullanım alanlarına da bakınca, tülbent ve havlu kenarlarında daha sık kullanılmaktadır.

En Güzel Mekik Oyaları

İlk başta lafa zor bir örnek olduğu ile başlamıştık. Bazı bayan için oldukça kolay gelen mekik oyalarında hep aynı örneklerin sıktığı da bir gerçektir. İşte bu nedenle sizlere daha güzel resimli örnekler sunmak istiyoruz. Mekik oyası bilenler için kolay olduğu gibi aslında bilmeyenlere bir o kadar da zor gelebilecek bir el işi türüdür. Yapılışlarında belli bir hız gerekmektedir. Kesinlikle yavaş yapılamadığı da bilinen bir gerçektir. Bakıldığında mekik oyaları, tülbentler ve havlu kenarı örnekleri dışında bir de oda takımlarında ve salon takımlarında da yapılan bir oya çeşididir. Bazı hanımlarınsa bu örgü işiyle bileklikler yaptıkları bile görülmüştür.

En Güzel Mekik Oyası Örnekleri

Model ve motiflerinin güzelliği itibariye aslında her evde yer alması gereken mekik oyaları, tülbent ve saydıklarımız dışında bir de namaz için başörtülerinde de kullanılan özel motiflerdir. Mevlitlerde ayrı bir yeri olan başörtülerine de çok yakışmaktadır. Başörtüleri mekik oyası çalışmalarıyla son derece özel bir havaya bürünebilmektedir. Hanımların kullandıkları o güzel şallarda da yer alabilecek kadar ince işçiliği olan mekik oyası, kesinlikle zarif göstermektedir. Bu nedenle çoğu şal takan ve kullanan hanım tarafından tercih edilen mekik oyalı şallar, görünüme da büyük güzellikler katabiliyor. Mekik oyaları iki renkte uygulanacaksa mutlaka çift mekik oyası adını alacaktır. Naylon ve ipek iple yapılan mekik oyasını, iğne oyası bilmeyen bayanların ayırt etmesi de oldukça zorlaşacaktır. Güzel mekik oyası örnekleriyle sizleri baş başa bırakalım; iyi günler diyelim hanımlar.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı