Elekten Yuvarlak Raf Yapmak

ahşaptan raflar
ahşaptan raflar

Evde otantik bir hava oluşturmak ve eskileri tamamlamak adına da uygun olacak kendin yap fikirlerinden biri de elekten yuvarlak raf yapımı oldu. Bu fikirle yola çıkarak evde yer allan eski bir elek bize bu çalışma için ilham verdi. Evde yoksa çevrenizde elek satan yerlerden edinip sizde bu çalışmamızı deneyebilirsiniz. Yuvarlak raflarla duvarlar daha bir başka şenlenecek ve daha güzel bir görünüm elde edebileceksiniz.

Malzemeler: 43 santimlik ahşap raf, Vernik, 45 santim çapında ahşap elek, Halat

Önce eleğin tam ortasına göre herhangi bir marangozdan ya da eleği satın alabileceğiniz bir tahtacıdan sizde bu raflar için eleğin ortasına ahşaptan raflar kestirebilirsiniz. Elde edilecek rafta aşırı ağır şeyler olmayacağından rafı yapınca kullanırken herhangi bir eğilme ve kayma meydana gelmeyecektir.

İşlemin devamında ahşap malzemeyi ilk aşama olarak vernikliyoruz. Daha sonra ise elekleri ve rafları da vernikleyip yaklaşık olarak 24 saat kadar kurumasını bekliyoruz. Vernik kurutma işlemi tamamlanınca rafları eleğe iyice sıkıştırıp oturtuyoruz. Yani yazımızın ortalarında söz ettiğimiz eleğin ortasından geçecek raflar için yapılacak işlemdir.

Bu işlemler sonrası yuvarlak rafları halatla duvara asabiliriz. Fakat siz dilerseniz eleğin arkasında kalacak şekilde yani görünmeyecek şekilde askı da yapabilirsiniz. Halatın geçmesi için de eleğe yaklaşık olarak aralarında 30 ar santim olacak şekilde iki delik açmalıyız. Delikler açıldıktan sonra halatı bu açılan deliklerden geçiriyoruz ve sağlam bir düğüm atıyoruz. Bu işlemlerden sonra ise çalışmamız kullanıma hazır hale gelecektir.

elekten-yuvarlak-raf-yapmak
elekten-yuvarlak-raf-yapmak (2)
elekten-yuvarlak-raf-yapmak (3)
elekten-yuvarlak-raf-yapmak (4)
elekten-yuvarlak-raf-yapmak (5)
elekten-yuvarlak-raf-yapmak (6)
elekten-yuvarlak-raf-yapmak (7)
elekten-yuvarlak-raf-yapmak (1)
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı