Ana sayfa Örgü Örgü Modelleri El Örgüsü Bebek Botu Yapımı

El Örgüsü Bebek Botu Yapımı

617
1
PAYLAŞ
el örgüsü bebek botu
el örgüsü bebek botu

Değişik seçenekleri olan el işleri, bazen ihtiyaçlarımızı karşılayan harika ürünler yaratmamıza da yardımcı olurlar. Ama bebek kıyafetlerinde en güzel tercih de kesinlikle el örgüsü modellerdir. Özellikle patik, hırka, yelek, süveter ve kazak gibi ürünler bebeklerin rahat edeceği şekilde yapılandırılabilir. Sizler de bu şekilde elinizden geldiğince farklı modelleri yapabilirsiniz. Bu yazımızda da sizlere farklı bir öneri olarak sunulan el örgüsü bebek botu modelini derledik. Gerçekten zevkle yapacağınız bu model, sizlerin de harika sonuçları almanızı sağlayacak türden. Farklı tarzı ile elde edeceğiniz bu model için 5 şiş örgü bilmeniz de şart değil. Çünkü işlemde kullanılan 5 şişin nasıl kullanılacağına da hakim olacaksınız.

İşlem için farklı renklerde, aynı türden iplere ve 5 şişe ihtiyacınız olacak.

bebek botu

Öncelikle taban kısmını yaparak başlayacağız. 5 ilmek ile başlayalım. Sonrasında her iki yönden birer ilmek arttırın. 7 ilmeği 10 sıra oluncaya kadar haraşo örün.

Sonra her sırada sağdan ve soldan arttırın. Bu işlemi 2 kez yapacaksınız. 14 ilmek şeklinde 4 sıra daha örün. Sonra 8 ilmek kalana kadar, her iki yandan kesin. 8 ilmek kaldığında taban kısmını tek seferde kesin ve bitirin.

bebek botu örgü modeli

Şimdi modelinizi 4 eşit parçaya bölün. Bir şişe 15 ilmek gelecek şekilde diğer renkli ipinizden ilmek çekerek şişlere alın.

el örgüsü bebek botu yapılışı

Dışa gelecek kısmını düz, içe gelecek kısmını haraşo olarak 5 sıra örün.

örgü bebek botu

bebek botu yapımı

Yukarıda ki resimlerde el örgüsü bebek botu şeklinin nasıl olması gerektiğini net olarak görmektesiniz.

bebek botu nasıl örülür

Şimdi burun kısına yani 8 ilmek ile bitirdiğiniz alan da ki tarafta olan 15+15 ilmekli iki şişimize, yeni renk ipimizi örerek geçirelim.

el örgüsü bebek botu modeli

Sonra bu alanı 1 ters, 1 düz lastik örgü yapalım.

örgü bebek botu modeli

1+6+1 ilmek toplamda orta ki şişte 6 ilmek olacak şekilde, kenarlarda da yan ilmekleri keseceğiniz 1 ilmek olacak şekilde burun kısmını yapalım. Bu işlemi yaparken, her gidiş ve gelişte, yanlardan 1 ilmek ortaya yedirilecektir.

bebek botu örgü modelleri

Şimdi yeniden gri ipe geçeli, ortada kalan 10 ilmeği, yukarıda resimde görüldüğü gibi 8 sıra örün.

bebek botu örgü örnekleri

Şimdi 8 sıra bittiğinde, diğer şiş yardımı ile ikiye katlayacağınız bu parçayı, başlangıç noktasından örmeye devam edelim.

el örgüsü bebek botu modelleri

Tüm ilmekleri orta kısma katlayıp aldık.

el örgüsü bebek botu örnekleri

Şimdi altta kalan ilmekler ile başlangıç yapalım.

bebek botu modelleri

Burunda uyguladığımız işlemi burada topukta yaparak dönüş yapabilirsiniz.

Biraz karışık gibi gelse de el örgüsü bebek botu modeli ortaya çıktıkça sizler de pratik bir şekilde işlemleri yapabilirsiniz.

bebek botu örme

Bilek kısmı da bittikten sonra, burunda yaptığımız kıvırma işlemini aynı şekilde bilek bölümünde de yapabilirsiniz. Bu şekilde hazır bir bot gibi görünecek olan el örgünüz hazır olacak.

en yeni bebek modu örnekleri

İşte modelimizin bitmiş hali. Oldukça kullanışlı olan bu hoş ve farklı modeli yaparken de çok eğleneceksiniz.

el örgüsü bebek botu

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here