El İşi Kırlent Yapımı

El İşi Kırlent
El İşi Kırlent

Selam değerli hanımlar. Sizlere bugün son günlerde bayanların sevdiği el işleri arasına girmiş olan el işi kırlentleri yapımını sunmak istedim. Siz de sevdiklerinize el işi yapımı harika kırlentler sunmak ve rahat etmelerini sağlamak isterseniz, yazımızı sonuna kadar takip etmenizi isteyeceğim. El yapımı kırlentlerin yapılışı son derece kolay gelecektir sevgili bayanlar. Evde el işiyle yapılmış birçok şeyi görmek mümkündür. Dantel yatak örtüleri, dantelden masa örtüleri ve el işi kırlentler. Eskiden beri böylesi göz kamaştırıcı el işi çalışmaları yapılmaktadır. Evlerin adeta süsü olmuş çalışmalardır el işleri. Bizde bu güzel sanatın yok olmaması adına, bu güzel el işi kırlenti sunmak istedik.

El İşi Kırlent Yapılışı

El işi kırlentin yapılışında ilk etapta nasıl bir yastık modeli üzerinde çalışacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bu durum aynı zamanda tığ seçimi, renk seçimi gibi konularda, daha rahat karar vermenizi sağlayacaktır. Aranacak motifler artık erişimin kolay olduğu günümüzde internet üzerinden de bulunabilir. Sizlere örneğimizdeki gibi yapma fırsatsı sunduk ve modelimizi siz de örnek alıp kırlent yapımına hemen başlayabilirsiniz.

Daha farklılarını arzu ettiğinizde internet arama motorlarına da bakabilir onları da yapabilirsiniz. İşlemlerimizde yastık kılıfı işlemi kolay olacağından onu en sona bırakıyorum. Şimdi katmerli çiçek motifi yastık yapalım dilerseniz. İlk önce bizim örneğimizde yer alan bu modelin yapılışına bir bakalım. Bu örnek için ilk olarak 7 tane zincir çekmelisiniz ve halka oluşturmalısınız. Daha sonra bu halkanın içi sık şekilde doldurulana kadar trabzan yapmalısınız. Sonrasında 20-23 tane trabzan denk gelecektir.

El İşi Kırlent Yapılış Aşamaları

El işi kırlent yapım aşamalarında devam ettiğimizde, katmerin oluşacağı kısma geçeceğiz. Zor bir örnek gibi dursa da, yaparken ilk olarak yaprak motifinin ortaya çıkacağını görmüş olacaksınız. Yaprak motifi için yine zincir çekmelisiniz. Ve ardından 5 zincir çekerek devam etmelisiniz. Çekilecek zincirler için birkaç tane daha trabzan atlayacak şekilde sık iğne yapmalı ve zincire sabitlemelisiniz. Bu işlemi tamamlayınca bir köprü oluşturmuş olacaksınız.

Böylelikle katmer oluşmaya başlayacaktır. Devamında trabzan yaparak ilerleyeceğiz. Bu kez 8 tane trabzan olacaktır. Sonrasında sık iğne yaparak tutturunuz. Daire şeklindeki yapımı tamamlayarak, tekrar sık iğne işlemi uygulamalı ve sabitlemelisiniz. Sonraki aşamada örgü yastık kısmına geçeceğiz. Düz renkte bir iplikle uzun bir zincir çekerek, trabzanla içini doldurmak kaydıyla ilerleyiniz. Böylelikle yastığın kılıf kısmı da oluşmuş olacaktır. Tüm hanımlara kolay gelsin diyorum farklı çalışmalarda görüşmek üzere.

Diğer El İşi Kırlentlerden Örnekler :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı