Ekin Başağı Örgü Modeli Yapımı

Ekin Başağı Örgü Modeli Yapımı
Ekin Başağı Örgü Modeli Yapımı

Yine sizlere güzel örgü örneklerinin yapımının anlatıldığı videolar paylaşmaya devam ediyorum. Bu seferki videoda ekin başağı örgü modeli anlatılmıştır. Oldukça beğeni toplayacağınız bu örgü örneği ile çok güzel yelek ve hırkalar yapabilirsiniz. Boyunluk, bere ve battaniye için kullanacaksanız da hiç düşünmeden tercih edebilirsiniz.

Kurulum ilmekleri atıldıktan sonra modelin anlatımına geçilmiştir. Siz normalde bu modeli birkaç sıra lastik ördükten sonra başlamalısınız. Ekin başağı örgü modeli 5 +1 ve katları şeklinde kurulmaktadır.

Ekin Başağı Örgü Modeli
Ekin Başağı Örgü Modeli

İlk sıra ön yüzde çalışılmış olup iki kenar ilmeğinden sonra 5 ilmek ters, 1 ilmek düz şeklinde örülmektedir. İkinci sıra için arka yüze geçildiğinde ilk sıranın tam tersi olacak şekilde 5 düz, 1 ters örülmektedir. Bu işlem üç gidiş üçte dönüş olmak üzere toplamda 6 sıra yapılmaktadır.

Altı sıra bu şekilde çalışıldıktan sonra 7. Sıranın yapımına geçilmiştir. Bu sırada ekin başağı modeli aralarında 5 ters örülmüştür. Modele gelindiğinde ise en alt sıradan itibaren yukarı doğru her sıraya batıp ilmek alarak toplamda 5 ilmek uzatılmıştır. Şişteki düz ilmek ip ön tarafa alınarak ters olarak örülmüştür. Sonrasında sağ şişe toplanan 5 ilmek sol baştan itibaren sırayla sol şişle alınıp ön tarafa getirilerek bırakılır. Arka yüzde ise bütün ilmekler düz olarak örülmüştür.

Sonraki sırada ekin başağı motiflerini bir alt sırdaki motiflerin arasına denk getirmek için ilk baştaki 5 ters ilmekte eksiltme yapılmaktadır.

Ekin Başağı Örgü Modeli Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı