Ebruli Oval Motifli Dikdörtgen Örgü Şal

Dikdörtgen Örgü Şal
Dikdörtgen Örgü Şal

Selamlar herkese; dikdörtgen şeklinde tığla yapılan şal modelini zincirler şeklinde bir model oluşturmaktadır. Yapılacak bu örgü şalda, ebruli renk seçeneği ise şal modelinin uç kısımlarından sarkıtılacak püsküllerle donatılmış olacaktır. Modelde baktığınızda iç içe girmiş zincir modeli türündeki şalın aralarında kalan kısımda küçük çiçek motifleri son derece güzel oturmuş olacaktır. Biraz zor gibi gelse de, aslında çiçek motiflerini yapması o kadar da uğraştırmayacaktır. Yapımı tamamlandığında buna değecek olduğunu göreceğiniz bir şal örneği oluşacak ve bunu asla omzunuzdan indirmeyeceksiniz.

Ebruli Oval Motifli Dikdörtgen Örgü Şal Malzemeleri

Ebruli oval motifli örgü şalın malzemelerine geçmeden önce zorluk derecesinin zor olduğunu söylemek isterim. Kullanılacak tığ numarası 3 olacaktır. Modelin tam ismi ise ebruli oval motifli dikdörtgen örgü şal örneği olacaktır. Gerekli malzemeler kısmında ise karşımıza nako moher special ipliği lazım olacaktır. Bu ipin renk numarası ise 80474-4 yumak olacaktır. Örgünün yapım şekli ise sık iğne, zincir, trabzanlı pıtırcık oyası ve trabzan şeklinde olacaktır.

Ebruli Oval Motifli Dikdörtgen Örgü Şal Yapımı

Ebruli Oval Motifli Şal Diyagram
Dikdörtgen Şal Diyagram

Örgünün yapılışına geçtiğimizde ise motif motif örülecek olan şalımızda iki farklı model yer alacaktır. Modellerle ilgili ayrıntılı diyagramı da resimli galeride sizlere sundum. Ayrıntıları diyagram üzerinde görebilirsiniz. İlk motif için bir numaralı diyagram modelini uygulayarak örmeye başlayabilirsiniz. İkinci motifteyse bir numaralı diyagrama başlarken, ilk olarak 10 tane zincir çekmelisiniz. Devamında motif örneğinin ortasından geçip birleştirmelisiniz. Örgünün devamında ise 1 numaralı diyagram uygulanıp bir adet motifle birleştirmiş olacaksınız. Sonrasında ise 1 ve 2 numaralı motifler yapılmış olacaktır.

Devamında üçüncü sıra örüldüğünde şemadaki türde motifler eklenecektir. Motifler birbirine eklendiğinde ise orta sırada oluşan boşluklara 2 numaradaki diyagramdaki şekilde yapınız. Sonrasında ise şalın iki tarafına da 3 santimlik arayla 3 numaralı diyagram uygulanacaktır. Böylelikle şalın etrafına püsküller örülmeye devam edecektir. Ebruli şalın gayet kolay olduğu aslında diyagramları yaparken karşınıza çıkacaktır. Zor denilmesindeki amaç ise daha önce böyle türde örnekler yapmamış kişilere biraz zor gelebilecek olmasıdır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı