Düz ve Ters Örgü Örmeyi Öğrenelim

düz ve ters örgü
düz ve ters örgü

Örgü örneklerini yapabilmek için olmazsa olmazlarımız düz ve ters örgü örmeyi öğrenmek gerekiyor. Bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler olduğu için bugün bu iki basit örgüyü sizlerle paylaşacağım. Bu iki örgüden en temeli düz örgüdür ve yapımı oldukça basittir. Ters örgüde zaten düz örgünün adından da anlaşılacağı gibi tersini yapacağız. Bu örnek tüm örgü modellerinde mutlaka kullanılan ve bilmeniz gereken bir örgü çeşididir. Umarım sizler de kolayca düz ve ters örgüleri yapabilirsiniz. Artık başlayabiliriz. Gördüğünüz örgü düz örgüdür. Kenarları içine kıvrılmaması için örgümüzün kenar ilmeğini ters alıyoruz ve düz örgüye başlıyoruz.

Şiş ile düz ve ters örgü yaparken kenar ilmeği düz örüyorsak ters, ters örüyorsak düz olmalıdır. Kenar ilmeğini ipi iç tarafa alıp ördükten sonra ipi ön şişimizin arkasında tutuyoruz. Bu düz örgüde kesinlikle yapmamız gereken bir ayrıntıdır. İkinci ilmeğe geçince sağ elimizdeki şişimizi sol elimizdeki ilmeğe geçirip içerden girip ipliği arkadan öne doğru çekiyoruz. Bunu devam ettirdiğimizde düz örgümüz oluşuyor. Aslında hiç zorluğu yok herkesin yapabileceği bir örgü. Sıra sonuna geldiğimizde kenar ilmeğini yine ters örgü yapıyoruz. Sağ elimizdeki şişi sola aldığımızda yani örgüyü ters çevirdiğimizde ise ters örgü modelini görmüş oluyoruz. Ters örgüde yapmamız gereken ise ipi her zaman öndeki şişin önünde tutmaktır.

düz ve ters örgü
düz ve ters örgü

Kenar ilmeklerinde yaptığımız gibi tümünü bu şekilde ördüğümüzde ise ters örgü modelini uygulamış oluyoruz. Şimdi ters örgü yaparken kenar ilmeğimizi bu sefer düz örgü olarak alıyoruz. Bunu yaparken de ipimiz arkadan öne doğru geliyor. Ters örgüde ilmeği alıp, önden arkaya doğru çekiyoruz ve örgümüz böylece oluşmuş oluyor. Gördüğünüz gibi bu düz örgünün sadece ipini öne almamız ile oluştuğu için yine bir zorluk olmadığını görüyoruz. Örgünün ters veya düz olduğunu anlamak için ilmeğin altındaki düğüme bakıyoruz. İlmeğin altındaki düğüm yatay ise ters örgü modelidir, ilmeğin altında yatay bir düğüm yok ise düz örgü modelidir. Ters düz örgü nasıl örülür görmüş olduk.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı