Dut Modeli İğne Oyası Nasıl Yapılır

Dut Modeli İğne Oyası Yapımı
Dut Modeli İğne Oyası Yapımı

İğne oya örnekleri içerisinde meyve temalı motiflerin ayrı bir yeri olduğunu düşünüyorum. Bunlardan biri de tığ oyası dut modelidir. Farklı yapılış şekilleri bulunmaktadır. Kimi yapraklar üzerine işleyerek kimileri de dağ oluşturup üstüne ekleyerek farklılaştırmışlardır. Hatta boncuklarla süsleme yoluna gidip güzel sonuçlar alanlarda mevcuttur. Size yapımını aktaracağım Marifetli Eller youtube kanalının videolu anlatımında ise daha düz ve sade bir dut oyası yapımından bahsedilmiştir.

Bu oya modelinde dutun yüksekliği ve ara motiflerde kullanacağınız oyaların şekli güzel bir el işi ortaya çıkarmanızda önemli etkenler olacaktır. Yazma ve tülbent kenarlarında güzel durmasını istiyorsanız oyalarınızı tasarım mantığı ile önceden planlamalısınız.

Ara Motiflerin Yapımı ve Dut Modelinin Hazırlığı

Dilerseniz biraz da tığ işi dut oyası modelinin yapımından bahsedelim. Kenarımıza zürafa yaparak oya hazırlığımızı yapıyoruz. Toplamda 3 adet sinek kanadımız olacak şekilde her birinin arasında bir zürafa olacak şekilde ara motifleri yapıyoruz. Sonra ana motifimizin zemini oluşturmak için 6 zürafa çekip ara motifleri yapmaya devam ediyoruz.

Dut Oya Örneğinin Yapılışı

Diğer renk ipimize geçiyoruz. Önceden ördüğümüz 6 zürafanın ortasına batıp düğümümüzü atıyoruz. Aynı zürafanın içine batarak 1 pırpır ve yine aynı şekilde 1 minik zürafa yapıyoruz. Minik zürafanın içine batarak geri dönüyoruz ve tekrar aynı zürafanın içine batarak ikinci pırpırı yapıyoruz. Diğer pırpırları da aynı yöntemle oluşturarak dutumuzun sol kanadını oluşturuyoruz.  Sağ kanadın pırpırlarını sol kanatta oluşturduğumuz minik zürafaların içine batarak yapıyoruz. Sadece son zürafada sol kanadın başında olduğu gibi yeşil zürafanın içine batarak pırpırımızı işliyoruz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı