Düğmelerden Aksesuar Tabak Yapımı

düğmelerden aksesuar tabak yapılışı
düğmelerden aksesuar tabak yapılışı

Merhabalar, bugüne kadar balonla birçok nesne yapmıştık hanımlar. Bugün ise farklı bir kendin yap projesiyle yeniden beraberiz. Bu projemizde sizlere düğmelerden aksesuar tabak yapılışını anlatacağız. Evde farklı dekorlara yer vermek isteyecek çoğu bayan için düğmeyle yapılacak aksesuar tabak, son derece güzel olacaktır. Modern ev olgusunu seven bayanlar, daima yenilikler ister ve evlerinde daha yeni şeylere yer vermek isterler. İşte bu çalışmada balon kullanıp, son derece özel adeta tarihi eser gibi duran bu eşsiz aksesuar tabağı yapacağız. Çalışmanın keyifli yanı ise sadece böyle tabaklar değil farklı objelere kafa yorarak onları da yapmak. Bu çalışma sayesinde sizin de farklı düşünceler aklınızdan geçebilir.

Düğmelerden Aksesuar Tabak Malzemeleri

Düğmelerden aksesuar tabak yapmak için gerekli malzemelere hemen göz atalım. Öncelikle malzemeler arasında; rengi fark etmeyen bir balon, beyaz tutkal, birbirinden farklı renklerde ama aynı boyutta sayısı 50 – 100 arası olacak şekilde düğme gereklidir. Malzemeler arasında son olarak da balonu patlatmak için toplu iğne ve tutkalı balon üzerinde yaymak için boya fırçası ve de balonu sabit tutmak için küçük tas ya da tabak gerekecektir. Bu basit ve her yerden bulunabilecek malzemeleri bir araya getirince, hemen bu eşsiz aksesuar tabak yapımına başlayabiliriz.

Düğmelerden Aksesuar Tabak Yapılışı

İlk işlem olarak düğmelerden tabak için balonu şişiriyoruz ve belli bir büyüklüğe getiriyoruz. Resimli anlatımdan yararlanarak ilerliyoruz ve balonun şişkin olan dış yüzeyine tutkalı resimdeki gibi sürüyoruz. Tutkalı iyice balon üzerinde yayıyoruz. Bu işlemin ardından düğmelerimizi balon üzerine yavaşça balonun düğüm atılan en uç noktasından başlayarak sıralıyoruz.

Düğmeleri yapıştırırken yuvarlak yaparak aşağı doğru epeyce ilerleyeceğiz. Bir yandan tutkal sürüp bir yandan düğmeleri yavaşça belli bir dize itibariyle güzelce yapıştıracağız. Düğmeleri dizdikten sonra bir yandan üzerlerine de tutkal sürmeyi ihmal etmiyoruz. Daha sonra düğmeleri balonda yarı yere gelene dek dizdikten sonra, balonu toplu iğne yardımıyla patlatacağız. Fakat önemli nokta düğmelerdeki tutkalın kuruması için birkaç saat kadar beklemek gerekecektir. Yani tamamen kuruduğunu katılığından emin olarak işlem yapmalısınız.

Aksi halde tabağımız tam yapışmazsa, istendiği gibi bir aksesuar elde edemeyebilirsiniz. Devam ettiğimizde son işlem olarak balonun tabağa yapışan kısımlarını tabaktan ayıklamayı yapacağız. Bunun için resimdeki gibi patlatılan balondan tabağı yavaşça dikkatlice çekiyoruz. Balon parçalarını tabaktan çektikçe aksesuar tabağımız yavaşça ortaya çıkacaktır. En son işlem olarak tüm balon parçalarını çıkarınca düğmelerden aksesuar tabağımız kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır.

balonu hazırlama
balonu şişirme
balonu sabitleme
beyaz tutkal sürme
fırçayla yayma
düğmeleri yapıştırma
düğme aralarını tutkallama
balonu patlatmak için iğne
balonu patlatma
düğmeyle yapılacak aksesuar tabak
düğmelerden aksesuar tabak yapmak
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı