Düğme ve Boncuklarla Bileklik Yapımı

düğme ve boncuktan bileklik
düğme ve boncuktan bileklik

Hırkalarda ve yeleklerde kullandığınız düğmeler ile harika bileklikler de yapabilirsiniz. Hatta bu bilekliğe boncuklar da ekleyerek ortaya daha farklı bileklikler de çıkarabilirsiniz. Böylelikle düğmeleri başka alanlarda değerlendirerek onlardan daha başka projeler üretebilirsiniz.

Yapılacak iş çok kolay. Ekstra bir uygulama ve çok fazla bir el beceresi gerektirmiyor. Sadece gerekli malzemeleri hazırlayın ve aşağıdaki anlatımımdan yararlanarak düğme ve boncuklarla bileklik yapmaya başlayın.

Bu bileklikler özellikle çocukların ve gençlerin çok  hoşuna gidecek türden olacaklardır. Çünkü kullanacağımız canlı renkli düğme ve boncuklar onların hoşuna gedecek tarzdandır. Hatta çocuklarınızla birlikte iyi vakit geçirmek ve çocukların el becerisini geliştirmek için harika bir kendin yap projesi olacaktır.

Düğme ve Boncuklu Bileklikler İçin Gerekli Malzemeler

  • Düğmeler
  • Kurdele
  • Renkli dikiş ipliği
  • İğne
  • Boncuklar

Bütün materyalleri bir tuhafiye dükkanından ya da hobi mağazasından temin edebilirsiniz. Malzemeleriniz hazırsa hemen yapım aşamalarına geçelim.

Düğme ve Boncuklarla Bileklik Nasıl Yapılır?

Düğme bileklik  çocuklar için hoş bir ilk dikiş projesidir. Çocuklarınızın yaşlarına ve yeteneklerine uyacak şekilde uyarlanabilir. Çok genç ya da dikiş tecrübesi olmayanlar için, ortadaki tek bir düğme ile bile basit bir şekilde düğme bileklikleri yapabilirsiniz. Daha deneyimli dikişçiler için ise resimde gördüğünüz çok katmanlı ve çok düğmeli bir bileklik oluşturmak kesinlikle daha kolay olacaktır.

İlk önce kurdelelinizden takacak kişinin bilek kalınlığına göre bir parça keserek işe başlayın. Ayrıca resme baktığınızda bileklik 3 şeritten oluşmakta. Kurdele kesiminizde bunu da göz önünde bulundurmaya dikkat edin.

düğmeleri kurdele üzerinde dene
düğmeleri kurdele üzerinde dene

Size göre en uygun tasarım oluşana kadar düğmeleri kurdelenizin üzerine yerleştirin ve denemeler yapın. Bu doğru ve güzel bileklik tasarımları oluşturmanızı sağlayacaktır.

düğmeleri büyükten küçüğe sırala
düğmeleri büyükten küçüğe sırala

Eğer doğru kombinasyonu oluşturduğunuza eminseniz yukarıdaki resimde görüldüğü gibi düğmeleri büyükten küçüğe doğru sıralamaya dikkat etmelisiniz.

Sonra düğmeleri kurdelenize dikmeye başlayın. Orta noktayı bulmak için kurdelenizi yarı yarıya katlamak ve daha sonra orta düğmenizi dikmeye başlamak gerçekten faydalı olabilir.

düğmeleri birlikte dik
düğmeleri birlikte dik

Düğmeleri üst üste kullanmak istiyorsanız tek tek dikmenize gerek yoktur. Hepsini tek seferde dikebilirsiniz. Bu size aynı şekilde zaman kazandıracaktır.

düğümleri at
düğümleri at

İsterseniz ve kurdele altına özenle tutturabilirseniz her düğmeyi veya düğme yığınını tek tek de dikebilirsiniz. Düğümler altta kalacağından kozmetik olarak sırıtmayacaklardır. Ayrıca düğümden düğüme geçen bir dikiş uygulandığından düğme ve boncuk bilekliği daha düzgün duracaktır.

boncuk kullanarak bilekliği bağla
boncuk kullanarak bilekliği bağla

Düğme bileklik dikildikten sonra bilek üzerine bir bağlantı elemanı takmanız gerekmektedir. Bunu yapmanın kolay bir yolu, her iki ucunu da birkaç pony boncuktan geçirip altından bir düğüm ile bağlamaktır. Bu kurdelenin yıpranmasını engeller ve düğme bilekliklerini sıkmak veya gevşetmek için idealdir. Sıkma ve gevşetme için boncuklar yukarı ve aşağı kaydırılabilir.

düğmelerden bileklik yapmak
düğmelerden bileklik yapmak

Gerçekten çok güzel düğmeler  ve kurdeleler var. Üstelik ucuz bir şekilde temin edilebilir. Düğmeleri karıştırıp eşleme yaparak tarzı ne olursa olsun herkes için mükemmel düğme bileklik yapmak gerçekten kolaydır. Örneğin kedi seven biri için yapmayı düşünüyorsanız ona uygun karakter düğmeler ile hoş bileklikler türetebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı