Kendin Yap Projeleri

Dondurucu Kağıt (Freezer Paper) Nasıl Yapılır?

Hatırlarsanız bir önceki kendin yap paylaşımımızda freezer paper (dondurucu kağıt) ile tye-die tişört baskısı gerçekleştirmiştik. Freezer paper yurtdışında bulunabilir bir kağıt türü olduğu için bunu ülkemizde bulmak imkansız. Şimdi de evimizde dondurucu kağıdı nasıl yapabileceğimizi göstereceğiz. Böylelikle yurtdışından almanıza gerek kalmadan kendi kağıdınızla kendi tişört baskılarınızı yapabileceksiniz.

Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi freezer paper bir tarafı kağıt bir tarafı naylon olan bir kağıt türüdür. Biz de buna benzer bir kağıt yapımı için evinizde uygulayabileceğiniz bir yöntem göstereceğiz.

Malzemeler:

  • Mektup kağıdı ya da standart A4 kağıdı
  • Pişirme kağıdı
  • İnce plastik torba ya da standart çöp torbası
  • Karton
  • Ütü
  • Makas
  • Kesici (Falçata ya da sanat bıçağı)
  • Kalem

Aşağıda sunacağımız resimli anlatımında siyah çöp torbası kullanılmıştır. Ancak beyaz tişörtler için siyah renk pek önerilmiyor.

Evde Freezer Paper Yapımı

1. İlk önce tasarımınızı bilgisayarda hazırlayıp yazıcı ile kağıda bastırın.

2. Plastik çöp torbasının ilk olarak sap kısımlarını sonra da yandan keserek bir dikdörtgen parça haline getirin. Parçayı baskı için hazırlamış olduğunuz kağıt boyutuna göre ayarlayın.

freezer paper yapımı
freezer paper yapımı
freezer paper
freezer paper

3. Bir ütü masası üzerine üst üste sırası ile bir pişirme kağıdı, çıktı aldığınız kağıdı ve yine pişirme kağıdı koyun. Pişirme kağıtlarını plastiğin direk ütü ile temasını engellemek için kullanıyoruz. Ütünüzü buhar kapalı modunda ve son kademeden bir altına alın. En üste koyduğunuz pişirme kağıdı üzerinden ütülemeye başlayın. Bu işlemle A4 kağıdın altına plastik çöp poşetinin yapışmasını amaçlıyoruz. Ara ara kontrol edip homojen bir şekilde yapışıp yapışmadığını kontrol edin.

evde freezer paper yapımı
evde freezer paper yapımı

4. Arkası çöp torbalı kağıdı alıp kağıda çizdiğin şekli keserek içini boşaltın.

kendin yap freezer paper
kendin yap freezer paper

5. Tişörtünüzün içine bir karton parçası yerleştirerek baskı yapacağınız yüzeyi ütüleyin. Sonra kendi yaptığınız dondurucu kağıdınızı tişört üzerine koyarak ütüleyin. Kumaş boyası ile kağıt üzerinden kestiğiniz açıklıkları boyayın. Kurumaya bıraktıktan sonra freezer paper’ı tişörtten dikkatlice kaldırın.

Artık kendin yap tişört baskınız hazırdır. Aşağıda yukarıdaki uygulamaya benzer bir freezer paper yapımı mevcuttur. Resimler yeterli gelmediği ise aşağıdaki videolu anlatımı izleyin.

Kaynak:

1. https://www.instructables.com/id/Make-your-own-freezer-paper./
2. https://youtu.be/1CR20mFt_xA

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı