Dondurucu Kağıt (Freezer Paper) ile Tie Dye Tişört Boyama

Dondurucu kağıt (freezer paper) ile bir yaz eğlencesi yapmaya ne dersiniz? Şimdi bu freezer paper da nedir diyeceksiniz. Balmumu kağıdına çok benzediğini söyleyebiliriz. Yaklaşık $3,5’a büyük bir rulo halinde satılıyor. Sizin ya da çocuklarınızın aklına gelebilecek herhangi bir tasarıma kolayca uyacak şekilde kesilebiliyor. Biraz ütü ile de kumaşın üzerine anında yapışarak güzel tişört baskıları elde edilebiliyor.

Peki biz mi ne yapacağız? Biz de dondurucu kağıt kullanarak tye-die tişört boyama işlemi gerçekleştireceğiz. Şimdi de tye-die nedir diyeceksiniz. Birçok alanda kullanılan bir boyama tekniği olduğunu söyleyebiliriz. Batik boyama diye de adlandırabiliriz. İşte biz de bu kendin yap projesinde birden fazla renkte kumaş boyası kullanarak tie-dye tişört modelleri elde edeceğiz.

Malzemeler

Bu iş için gerekli olan malzemelerimiz aşağıdaki gibidir:

  • Freezer paper
  • Makas
  • Ütü
  • Beyaz renk tişörtler
  • Boya (batik boya setleri ya da kumaş boya setleri)
  • Sprey şişesi
  • Karton
  • Soğuk su (Durulama için)

Freezer Paper ile Tie-Dye Tişört Nasıl Yapılır?

İstediğiniz tasarımları çizin ve makasla keserek düzeltin. Ardından balmumlu tarafı aşağıya bakacak şekilde dondurucu kağıdı tişörtün üzerine ütüleyin. Biz tişörtlerin üzerini yıldızlarla süsledik. Siz farklı objeler deneyebilirsiniz.

Boyaları ayrı sprey şişelerinde karıştırın. Çok fazla boyaya ihtiyacınız yok. Püskürteceğiniz için az miktar da işinizi rahatlıkla görecektir.

tie-dye tişört boyama
tie-dye tişört boyama

Boyanın alta geçmesini önlemek için bir karton parçasını tişörtün içine yerleştirin. Boyamak istediğiniz rengi doğrudan kumaşın üzerine uygulayın. Eğer kollu bir tişörte uyguluyor ve kollarının boyanmasını istemiyorsanız kolları arkaya katlayabilirsiniz. Püskürtme işlemi belli bir mesafeden gerçekleştirilmelidir. Başka renge geçmeden önce her rengin kurumasına izin verin. Kurumadan diğer renge geçmeniz ve yakın mesafeden püskürtmeniz durumunda boyanın dondurucu kağıdın altına geçme riskini artırırsınız.

Renkler tamamen kuruduktan sonra, alttaki tasarımı ortaya çıkarmak için dondurucu kağıdı artık çıkarabilirsiniz. Tişörtü giymeden önce soğuk suda durulayın ve kurumaya bırakın. Bu renklerin dağılmasını engelleyecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı