Dondurmanın 4 Faydası

Dondurmanın 4 Faydası
Dondurmanın 4 Faydası

Dondurmayı kim sevmez ki. Üstelik bir de havada sıcaksa serinlemenin en güzel ve en lezzetli yollarından biri dondurma tüketmektir.  Dondurma içimizi serinletir serinletmesine de acaba sağlığımıza da olumlu etkileri var mıdır? Evet, dondurma eğer sağlıklı bir şekilde yapıldıysa ve dozajında tüketilirse insan sağlığına çok önemli faydaları bulunmaktadır.

Tamam, hepimiz sıcak bir yaz gününde dondurma yemeye bayılırız. Bize serinletmede ve dilimizde hoş bir tat bırakmada üstüne yoktur. Bize sunmuş olduğu avantajlar haricinde dezavantajları da bulunmaktadır. Ama bu yazımda sadece bu sevilen yaz yiyeceğinin bilimsel olarak tespit edilen insan sağlığına yararlarından bahsedeceğim.

Bazı araştırmalara göre dondurma tüketmenin sağlığımıza olan 4 yararı şunlardır:

1. Vitamin Kaynağıdır

Dondurmanın büyük bir vitamin A, B-6, B-12, C, D ve E kaynağı olduğu biliyor muydunuz! Tabi bu kadar da değil. Görünüşe göre dondurma, kan pıhtılaşmasını önleyen K vitamini de içermektedir. Dondurmanın aynı zamanda niasin (B-3 vitamini), tiamin (B-1 vitamini) ve riboflavini (B-2 vitamini) içerdiğini unutmayalım.

2. Enerji Sağlar

Dondurma yalnızca besin değeri taşıyan bir gıda değildir. Aynı zamanda inanılmaz bir enerji kaynağıdır. Buradan bir diyabetik olarak dondurmanın, vücudumuzun enerji üretmesi için gerekli olan karbonhidratlar, yağlar ve proteinler açısından zengin olduğunu anlıyoruz. Ancak dondurmadan ne kadar enerji almak istediğinize dikkat edin. Sonuçta kilo vermenize de yardımcı olabilir kilo almanıza da. Kendinizi dondurma yeme konusunda bir denetim mekanizması oluşturmanızda bir fayda var.

Dondurmanın Faydaları
Dondurmanın Faydaları

3. Minerallerin Kaynağı

Dondurmada kalsiyum ve fosfor gibi mineraller bulunur. Kalsiyum, kemiklerin güçlenmesini ve böbrek taş oluşma şansını düşürdüğü için önemli bir mineraldir. Ruh hali ve PMS (Regl Öncesi Sendromu)’de dondurma yiyerek önlenebilir. Özellikle bu iki fayda hanımlar için oldukça önemli.

4. Beyni Uyarır

Dondurma mutluluk hormonu olan trombotonini uyarır ve vücudun stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Dondurma, doğal bir sakinleştirici olan ve sinir sistemini rahatlatmaya yardımcı olan L-triptofan içeren sütten yapılmıştır. Ayrıca uykusuzluğun belirtilerini önlemeye de yardımcı olur. Bunlar da yeterince dile getirilen faydaları arasındadır.

Şimdi, bir şeyi ele almakta size yazımın başındaki uyarımı tekrarlamak istiyorum. Dondurmanın tüm bu fantastik sağlık avantajlarını listeledikten sonra elinizden geldiğince fazla dondurma yemenizi ve dondurmaya aşırı yoğunlaşmanızı yasaklıyorum.

Dondurma yemekle elde edilebilecek pek çok faydayla birlikte, muhtemelen yenmesinden kaynaklanabilecek eşit miktarda sağlık sorunu bulunmaktadır.

Bu yüzden akıllıca davranarak sorumluluk sahibi olduğunu unutmayın ve denetleme mekanizmanızı mutlaka çalıştırın.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı