Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Dondurma Çubuğu ile Sıralı Tığ Oyası Yapımı

Dondurma Çubuğu ile Sıralı Tığ Oyası Yapımı

Dondurma Çubuğu İle Sıralı Oya Yapılışı
Dondurma Çubuğu İle Sıralı Oya Yapılışı

Dondurma çubuğu ile yapılan tığ oyaları daima ilgimi çekmiştir. Bunu araştırdığımda internette birçok kaynak olduğunu gördüm. Bunlardan birini de sizlerle paylaşmak istedim. Dondurma çubuğu ile sıralı tığ oyasının nasıl yapıldığını bu yazımda sizlere anlatmaya çalışacağım.

Dondurma çubuğu ile birçok farklı oya modeli yapılabilmektedir. Bu anlatımını sunduğum oya haricinde boncuklu oya örnekleri de dondurma çubuğu ile yapılabilmektedir.

Dondurma Çubuğu İle Sıralı Tığ Oyası Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • Leylak markası oya ipi (Pembe ve beyaz)
  • 22 numara (0,5mm) tığ
  • Dondurma çubuğu

Dondurma Çubuğu ile Sıralı Tığ Oyası Nasıl Yapılır

İlk önce pembe renkli oya ipi ile tığ batısını yapıyoruz. Sonrasında beyaz ipi tığ batısına sabitliyoruz. Dört zincir çekip ilmeği uzatıyoruz ve dondurma çubuğuna geçiriyoruz. Ördüğümüz 4 zincirin dördüncüsüne batıp 3 zincir daha çekiyoruz. Bir tığ batısı atlayıp diğerine batıp sık iğne ile kapatıyoruz. Bu işlemi yazmamız boyunca tekrarlayarak ilk sıralı oyanın ilk sırasını oluşturuyoruz. Bu sıra bitince de dondurma çubuğunu çıkartıyoruz.

Dondurma Çubuğu İle Sıralı Oya Nasıl Yapılır
Dondurma Çubuğu İle Sıralı Oya Nasıl Yapılır

İkinci sıranın yapımına geçiyoruz. Pembe ipi alıp ilk sırada uzattığımız ilk ilmeğin içine girip sabitliyoruz. Beş zincir çekip 1 sık iğne ile aynı ilmek içinde sabitliyoruz. İki zincir çekip bir sonraki uzun ilmeğin içine girip sık iğne ile kapatıyoruz. Bu şekilde diğer uzun ilmekleri de örüp ikinci sırayı da tamamlıyoruz.

Üçüncü ve son sıranın yapımına geçiyoruz. Beyaz ipi alıp ikinci sıradaki 2 zincirli yere sabitliyoruz. Üç zincir çekip başına 1 kez doluyoruz. İkinci sıradaki 5 zincirli yeri atlayıp bir sonraki 2 zincirli yere girerek ilmeği 1-2-2 şeklinde alıyoruz. Dört zincir çekip çıktığımız çubuğa kapatıp 4 tane sık iğnesi yapıyoruz. Beşinciyi yine aynı arada sabitliyoruz. Üçüncü sırayı da bu şekilde örerek tamamladığımızda dondurma çubuğu ile sıralı oyamız hazır hale geliyor.

Yapılış Videosu:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here