Domates Biber Tığ Oyası Modeli

Domates Biber Tığ Oyası Modeli
Domates Biber Tığ Oyası Modeli

Yazmalara ve başörtülere tığ oyası modeli arıyorsanız domates biber tığ oyası modelini kesinlikle denemelisiniz. Bunun yanında 171 adet en güzel oya dantel modelleri içerisinden de denemek istediğiniz modeller de olabilir. İlla bu oya örneğinin yapımını öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamına bakmalısınız.

Bu tığ oyası örneğini en trend yazma örnekleri içerisine dahil edebiliriz. Çünkü çok güzel ve farklı bir tasarıma sahip ve hanımlar tarafından çok beğenileceğini düşünüyoruz. İki sıradan oluşsa da aslında bunu tığ işi sıralı yazma oyası modeli olarak değerlendirmelisiniz. Çünkü her sırada motif arası belirlenmemiş ve ip koparmadan devam edilmiş.

Tığ İşi Domates Biber Oyası Nasıl Yapılır?

Yapımında yeşil ve kırmızı olmak üzere iki renk belirlenmiş. Yeşil ile yapılanlar biberleri, kırmızı ile yapılanlar ise domatesleri ifade etmektedir. Kırmızı domates motifleri aynı zamanda bir fıstık oyası çalışmasıdır. Biberler de ise sık iğne, tırabzan ve zincirle bir çubuk motifi oluşturulmuş ve yine aynı tekniklerle küçük bir yaprak yerleştirilmiştir.

Domates Biber Tığ Oyası Örneği
Domates Biber Tığ Oyası Örneği

İlk sıradaki biberlerin yapımına örümcekle başlanmış ve sonu örümcekle bitirilmiştir. Yine domates motifini oluşturacak olan fıstığın başlangıç ve bitişinde de örümcek çekilmiştir. Burada kullanılan fıstık oyası 8 adet zincirin etrafından edinilen 15 tane ilmeğin beraber toplanmasından elde edilmiştir.

Görüldüğü üzere farklı bir teknikle işlemesi yapılan domates biber oyası yazmaların vazgeçilmez oyalarından bir olacaktır. Nasıl yapıldığının ayrıntılarını gelin hep birlikte aşağıdaki videosundan izleyelim.

Kaynak: https://youtu.be/A9XCwY4j9y0 (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı