Dolgulu Mekik Oyasının İğne Oyasıyla Yazmaya Eklenişi

Dolgulu Mekik Oyasının İğne Oyası İle Yazmaya Eklenişi
Dolgulu Mekik Oyasının İğne Oyası İle Yazmaya Eklenişi

İğne oyası ve mekik oyasının birlikte kullanıldığı bir oya örneğinin yapımını paylaşıyorum. Bu videolu eğitimde dolgulu mekik oyasının iğne oyası ile yazmaya nasıl eklendiğini öğreneceğiz. Oldukça farklı olacak, çünkü iki farklı oya tekniğinin bir yazmada nasıl kullanıldığını görmüş olacağız.

Yazma kenar oyamız iki kısımdan oluşmaktadır. Alt kısmı iğne oyasından yapılmaktadır. Üst kısmı ise dolgu mekik oyasından yapılmaktadır. Daha sonra bu mekik oyası iğne oyasının üzerine eklenmektedir. Yani bir nevi dolgulu mekik örneğini yazmaya iğne oyası sayesinde eklemiş olacağız.

Eğer sizler daha farklı mekik oyaları yapmak istiyorsanız en güzel mekik oyaları ile yeni mekik oyaları konularıma da bakabilirsiniz. Sitemde en yeni ve en güzel mekik oyaları örnekleri sayesinde farklı yazma kenarları örebilirsiniz.

İğne Oyası ile Mekik Oyası Yazmaya Nasıl Eklenir?

İki kısımdan oluştuğunu yukarıdan bahsetmiştim. İlk olarak iğne oyasını ardından da mekik oyasını yapıp birbirlerine ekleyeceksiniz.

İğne Oya Yapılışı

İğneye ipinizi takıp oyanıza sabitliyorsunuz. Birkaç tane zürafa yapıyorsunuz ve son yaptığınızın içine batarak geri dönüyorsunuz. Buraya 2 tane sinek kanadı yapıyorsunuz. Bunun için önce 1 tane küçük pırpır yapıyorsunuz, sonra pırpırın içine batıp tekrar aşağıdaki zürafaya dönüyorsunuz. Sinek kanadının ikincisini de aynı şekilde yapıyorsunuz.

İğne Oyasının Yapılışı
İğne Oyasının Yapılışı

Yazma kenarı boyunca oyamızın alt sırasını oluşturacak bu ikili sinek kanatlarından aralarında 4 zürafa olacak şeklinde örüyorsunuz. Alt sıramız tamam, şimdi mekik oyasına geçebilirsiniz.

Dolgulu Mekik Motif Yapımı

İğne oyanızın üstüne ekleyeceğiniz mekik oyasının yapımına geçiyorsunuz. Mekiğinize biraz ip dolayıp parmaklarınızla ipten uzun bir halka oluşturarak dibine 2 tane ilmek atıyorsunuz. Halkanın 2 tane altından 2 tane de üstünden ilmek atıp 1’er sayarak toplamda 16-18 tane dolgu yapıyorsunuz.

Dolgulu Mekik Oyasının Yapılışı
Dolgulu Mekik Oyasının Yapılışı

Dolgunun üzerine 2 tane ilmek atıp 9 tane pırpır yapıyorsunuz. Bittikten sonra alt ipini çekip mekik oyasını sıkılaştırıyorsunuz. Artık ipi koparıp iğne oyası üzerine ekleme aşamasına geçebilirsiniz.

Dolgulu Mekik Oyasının Yazmaya Eklenmesi

Mekik oyasının üzerinde kalan ipine iğne geçiriyorsunuz. Motifi ters çevirip iğne oyası olarak ördüğünüz pırpırların ortasına ekliyorsunuz. Bütün işlem bu kadar, kolay gelsin.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı