Dokulu Deniz Kabuğu Tığ İşi Örneği Yapımı

Dokulu deniz kabuğu tığ işi örneği
Dokulu deniz kabuğu tığ işi örneği

Tığ işi ile yapılan örgüler bir başka oluyor. Bir ayrı hoşuma gidiyor. Bu sebeple şu aralar sizlere fazlasıyla model paylaştım ve paylaşmaya da devam edeceğim. Yine internette bulduğum dokulu deniz kabuğu tığ işi örneği de bir diğer örgü anlatımlarımdan biri olacak. Yapacağınız yelek, hırka ve atkılarınızda kullanabileceğiniz harika bir tığ işi desen olacak.

Bu modelde de zincir çekeceğiz, sık iğne öreceğiz, ikili tırabzanlar yapacağız. Ama bunun haricinde bazı yeni terimlerimiz olacak. Post stitch (ben direk ilmeği olarak çevirdim) ve türevleri olan front post (ön direk) ve back post (arka direk) teknikleri yeni terimlerimiz olarak karşımıza çıkacak. Bu tekniklerin nasıl uygulanacağı ile ilgili detaylı anlatımlarımı sonraki yazılarım da bulabileceksiniz.

YAPILIŞI;

Dokulu deniz kabuğu tığ örneği başlangıcını 10 ve katları +4 ilmek olacak şekilde yapıyoruz. Sonrasında altta detaylı anlatımını sunduğum 21 sıranın yapımını gerçekleştirdiğinizde modelinizi yapmış olacaksınız.

1. Sıra: 3 zincir çekimi atlayın. *Sonraki 2 zincir çekiminin her birinde 1 ikili tırabzan, 1 zincir çekimi, 2 zincir çekimi atlayın. Sonrakinde 6 ikili tırabzan, 2 zincir çekimi, sonrakinde 1 ikili tırabzan, 1 zincir çekimi, 2 zincir çekimi atlayın. Sonraki iki zincir çekiminin her birinde 1 ikili tırabzan yapın; baştan tekrarlayın*. Son zincir çekiminde 1 ikili tırabzan örün ve dönün.

dokulu deniz kabuğu birinci sıra
dokulu deniz kabuğu birinci sıra

2. Sıra: 2 zincir çekin, ilk ikili tırabzanı atlayın. *Aşağıda sonraki iki ilmeğin her birinin üzerinden 1 arka direk (BP)  ikili tırabzan, 1 zincir çekin. 2 zincir çekiminin boşluğunda 6 ikili tırabzan, 2 zincir çekin, aynı boşlukta 1 ikili tırabzan, 1 zincir çekin. Aşağıda sonraki iki ilmeğin her birinin üzerinden 1 arka direk ikili tırabzan yapın; baştan tekrarlayın*. Üçüncü zincir çekiminde 1 ikili tırabzan işleyin ve dönün.

dokulu deniz kabuğu ikinci sıra
dokulu deniz kabuğu ikinci sıra

3. Sıra: 2 zincir çekin, ilk ikili tırabzanı atlayın. *Aşağıda sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 ön direk (FP)  ikili tırabzan, 1 zincir çekin. 2 zincir çekiminin boşluğunda 6 ikili tırabzan, iki zincir çekimi, aynı boşlukta 1 ikili tırabzan yapın. Aşağıda sonraki iki ilmeğin her birinin üzerinden 1 ön direk ikili tırabzan; baştan tekrarlayın*. İkinci zincir çekiminde 1 ikili tırabzan işleyin ve dönün.

dokulu deniz kabuğu üçüncü sıra
dokulu deniz kabuğu üçüncü sıra

2. ve 3. sıraları 3 kez daha tekrarlayın.

dokulu deniz kabuğu üçüncü sıra 2
dokulu deniz kabuğu üçüncü sıra 2

10. Sıra: 2 zincir çekin. *1 zincir çekin, aşağıda sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 arka direk (BP)  ikili tırabzan, 1 zincir çekin. 2 zincir çekiminin boşluğunda 1 sık iğne, 1 zincir çekin, aşağıda sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 arka direk (BP) ikili tırabzan, 1 zincir çekimi; baştan tekrarlayın*. İkinci zincir çekiminde 1 ikili tırabzan işleyin ve dönün.

dokulu deniz kabuğu onuncu sıra
dokulu deniz kabuğu onuncu sıra

11. Sıra: Beş zincir çekin. 1 zincir çekiminin boşluğunda 1 ikili tırabzan ve 1 zincir çekimi yapın. Aşağıda sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 ön direk (FP)  ikili tırabzan örün. *Aşağıda sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 ön direk (FP)  ikili tırabzan yapın. 1 zincir çekin ve 2 zincir çekiminin boşluğunda 6 ikili tırabzan yapın. 2 zincir çekin, aynı boşlukta 1 ikili tırabzan, 1 zincir çekin. Aşağıda sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 ön direk (FP)  ikili tırabzan yapın; baştan tekrarlayın*. Sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 ön direk (FP)  ikili tırabzan, 1 zincir çekin. 3 zincir çekiminin boşluğunda 6 ikili tırabzan, 1 zincir çekin, aynı boşlukta 1 ikili tırabzan ve dönün.

dokulu deniz kabuğu on birinci sıra
dokulu deniz kabuğu on birinci sıra

12. Sıra:  Beş zincir çekin ve 1 zincir çekiminin boşluğunda 1 ikili tırabzan örün. 1 zincir çekin ve aşağıda sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 arka direk (BP) ikili tırabzan örün. *Aşağıda sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 arka direk (BP)  ikili tırabzan ve 1 zincir çekimi yapılır. 2 zincir çekiminin boşluğunda 6 ikili tırabzan, 2 zincir çekimi, aynı boşlukta 1 ikili tırabzan yapılır. 1 zincir çekimi, aşağıda sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 arka direk (BP)  ikili tırabzan yapılır; baştan tekrarlayın*. Sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 arka direk (BP) ikili tırabzan, 1 zincir çekimi yapın. 5 zincir çekiminin boşluğunda 6 ikili tırabzan, 1 zincir çekimi, üçüncü zincir çekiminde 1 ikili tırabzan örün ve dönün.

dokulu deniz kabuğu on ikinci sıra
dokulu deniz kabuğu on ikinci sıra

11. ve 12. Sıraları 3 kez daha tekrarlayın.

dokulu deniz kabuğu on ikinci sıra
dokulu deniz kabuğu on ikinci sıra

19. Sıra: Sıra 11’i aynı şekilde tekrarlayın.

dokulu deniz kabuğu on dokuzuncu sıra
dokulu deniz kabuğu on dokuzuncu sıra

20. Sıra: 2 zincir çekin, aşağıda sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 arka direk (BP)  ikili tırabzan örün ve 1 zincir çekin. *1 zincir çekin, aşağıda sonraki iki direk ilmeğinin(Pst) her birinin üzerinden 1 arka direk (BP)  ikili tırabzan, 1 zincir çekin. 2 zincir çekiminin boşluğunda 1 sık iğne, 1 zincir çekimi yapın. Aşağıda sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 arka direk (BP) ikili tırabzan, 1 zincir çekimi yaparak baştan tekrarlayın*. 1 zincir çekin, aşağıda sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 arka direk (BP)  ikili tırabzan yapın ve 1 zincir çekin. Üçüncü zincir çekiminde 1 sık iğne yapın ve dönün.

dokulu deniz kabuğu yirminci sıra
dokulu deniz kabuğu yirminci sıra

21. Sıra: 2 zincir çekin. *Aşağıda sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 ön direk (FP)  ikili tırabzan yapın ve 1 zincir çekin. 2 zincir çekiminin boşluğunda 6 ikili tırabzan, 2 zincir çekin. Aynı boşlukta 1 ikili tırabzan, 1 zincir çekin. Aşağıda sonraki iki direk ilmeğinin (Pst) her birinin üzerinden 1 ön direk (FP) ikili tırabzan yaparak baştan tekrarlayın*. İlk zincir çekiminde 1 ikili tırabzan işleyin ve dönün.

dokulu deniz kabuğu yirmi birinci sıra
dokulu deniz kabuğu yirmi birinci sıra

Sıra 2- 21 arasını arzu ettiğiniz uzunluğa ulaşana kadar tekrarlayabilirsiniz.

Renkler ve Sıraları:

Renkli dokulu deniz kabuğu tığ modeli
Renkli dokulu deniz kabuğu tığ modeli

1,2 ve 3 beyaz; 4 yeşil; 5 pembe;  6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ve 13 beyaz;  14 pembe;  15 yeşil; 16, 17, 18, 19 ve 20 beyaz.

Şema:

Dokulu deniz kabuğu örgü diyagramı
Dokulu deniz kabuğu örgü diyagramı
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı