Doğru Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Evin en önemli mekanlarından biri olan salonlar evin dışarıya açılan kapısıdır. Misafir ağırladığımız, ailemizle zaman geçirdiğimiz bu önemli odanın dekorasyonu nasıl olmalıdır? Konusunda size rehber olacak yazımız.

  1. Merkezi Belirleyin

Oturma grubu, sehpa ve halı gibi merkezi konumlandıracağınız alanı belirleyerek başlamalısınız. Eğer odanız küçük ise L köşe takımı koltuk seçerek daha işlevsel bir oda tasarlayabilirsiniz. Eğer sıcak ve samimi bir ortam istiyor kalabalık arkadaş grubuna sahipseniz karşılıklı koltukla en doğru tercih olacaktır.

  • Cesur Davranın

Salon dekorasyonu sizi yansıtan aynadır. Desenleri ve renkleri kullanırken cesur davranın. Sıkıcı ve sıradan bir salon istemiyorsanız farklı tarzları bir arada kullanmaktan çekinmeyin. Örneğin antika bir sehpa modern bir L koltuk ile çok şık durabilmektedir.

  • Aydınlanın

Aydınlatma püf noktalardan biridir. Mobilyalarınız ne kadar güzel ve şık olursa olsun doğru aydınlatma yapılmadığı müddetçe salonunuz kendini göstermez.  Yemek masası aydınlatması ve koltuk takımı aydınlatmanız mutlaka farklı olmalıdır. Ayrıca köşelere yerleştireceğiniz apliklerde hoş ambiyans yaratacaktır.

  • Duvarların Dokusu

Salonunuzda mutlaka bir duvarı öne çıkarın. Dekorasyon ile zıt renk bir duvar rengi veya kaplaması seçmeniz mobilyalarınızı daha çok ortaya çıkarır ve daha modern bir görünüme ulaştırır. Tüm duvarlarınızı aynı renk kullanmak artık demode. En azından bir duvarınızı canlı bir renk seçebilirsiniz.

  • Halı Seçimi

Halı genelde sadece uyum için seçilen bir üründür ancak sadece halı ile bile mucizeler yaratabilirsiniz. Mobilya rengi ile uyumlu ancak dokusu ile sizi kendine çekecek bir halı çok daha şık salon elde etmenize yardımcı olur. Ayrıca dilerseniz yedek bir halıda seçebilirsiniz. Daha aykırı bir halı ile odanın tüm enerjisini değiştirebilirsiniz.

dekorasyonda aksesuar
dekorasydekorasyonda aksesuaronda aksesuar
  • Aksesuar salonun ruhu

Salon dekorasyonu için en ince ayrıntılar aksesuarlardan geçer. Abartmak kötü ve karmaşık bir salon görünümü verirken az tutulması da hoş olmayacaktır. Gerekli noktalara küçük dokunuşlar ve uyumlu objeler ile şahane bir görüntü sağlayabilirsiniz.

  • Zıtlıkların Uyumunu Kullanın

Kontrast renkler her zaman birbirini çeker. Koyu renkli oturma grubunuz var ise halınız veya perdeniz canlı renkli seçilebilir. Yahut yastıklarınızın da zıt bir renk seçilmesi göze hitap edecektir.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı