Desenli Huş Ağacı Bardak Altlığı Yapımı

Huş Ağacı Bardak Altlığı
Huş Ağacı Bardak Altlığı

Doğada her zaman kendin yap projelerimizde kullanmak üzere yeni materyallar bulmamız olası. Bu bazen bir bitki olabilir, bazen bir taş olabilir bazen ise ağaç olabilir. Doğada bize sunulan bu lütuflar güzel projeler oluşturmamıza yardımcı olacaktır. Evet bir çok materyal bulabiliriz dedik. Bunlardan biri de huş ağacı. Biz de size bu yazımızda Desenli Huş Ağacı Bardak Altlığı nasıl yapılır onu anlatacağız.

Peki huş ağacı nasıl bir bitkidir. Kısaca bahsedelim. Huş ağacı peyzaj ve gıda amaçlı kullanılan bir ağaçtır. Yapraklarından çay yapılır ve bu birçok hastalık için iyi gelmektedir. Odun kısmı ayakkabı yapımında kullanılır. Yumuşak bir ağaç ve ısı derecesi yüksek olduğundan bizde bu ağacı bardak altlığı için kullanmayı düşündük. Bu ağacın odunundan çok güzel bir Desenli Huş Ağacı Bardak Altlığı çıkarabileceğinizi umuyoruz. İşlemesi çok kolay.

Malzemelerimiz neler. Bir de onlara bakalım.

1. Huş Ağacı (Marangozlardan temin edebiliriz ama her marangozda bulunmayabilir. Özellikle hobi malzemeleri satan marangozlarda rahatlıkla bulunabilir. Yuvarlak olacak.)

ağaçtan bardak altlığı

2. Dremel versatip multipurpose tool kit (Elektrikle çalışan sıcaklık üreten ama hobi amaçlı kullanım olanağı sağlayan bir çeşit havya diyebiliriz.)

dremel

3. Kum zımparası

Evet malzemelerimizi de hazırladığımızı düşünerek projemizi yapmaya başlayabiliriz. İlk önce huş ağaçlarımızın dışarı taşmış fazla kabuklarını keselim ve pürüzsüz bir yüzey elde etmek için kum zımparası ile zımpara yapalım.

huş ağacı desen yapımı

Artık huş ağaçlarımız desen yapımı için hazır hale geldi. Şimdi yapım aşamalarını adım adım inceleyelim.

1. Adım

Dremel cihazımızı fişe takıp ısınması için bir müddet bekleyelim. Bu noktada uyarıda bulunmak istiyorum. Birincisi yüksek sıcaklık ürettiği için elinizi olası bir yanık tehlikesine karşı koruyunuz lütfen.

Desenli Hus Agaci Bardak Altligi Yapimi 5

2. Adım

Şimdi  yapacağımız desen modelini seçmeye geldi. Birçok desen denememden sonra ben balıksırtı deseni yapmaya karar kıldım. Bu huş ağacımıza rustik bir tarz katacak, modern bir desen oluşturmamızı sağlayacaktır. Siz farklı desenler de uygulayabilirsiniz. Tamamı ile hayal gücünüze kalmış. Bir de desen yapmaya başlamadan önce fazladan bir huş ağacında mutlaka el melekesi kazanma amaçlı alıştırma yapınız.

Desenli Hus Agaci Bardak Altligi Yapimi 6

3. Adım

Artık deneme aşması bittiyse elimiz yatkın hale geldiyse Desenli Huş Ağacı Bardak Altlığı desenlerimizi oluşturmaya başlayalım.

Desenli Hus Agaci Bardak Altligi Yapimi 7

4. Adım

Balıksırtı desenini oluşturmak için benim size bir yöntem tavsiyem olacak. Resimde de göreceğiniz gibi eşit alanlı üç dikey çizgi çizmek. Bu dikey çizgilerin sayısını huş ağacının alınına göre artırabilirsiniz de azaltabilirsiniz de.

Desenli Hus Agaci Bardak Altligi Yapimi 8

5. Adım

Dikey çizgilerle işiniz bittikten sonra paralel çapraz çizgiler çizmeye başlayın. Bu çizgiler bu üç alana yukarıdan aşağıya doğru çizilmeli. Her alanda bir önceki alandakine göre farklı yönde çizilmeli.

Desenli Hus Agaci Bardak Altligi Yapimi 9

6. Adım

Tüm bardak altklıklarınız tamamlanana kadar desen yapma işine devam ediniz. İsterseniz diğer ağaçlara farklı desenler yada balıksırtı desenlerinin farklı kombinasyonlarını çizerek bardak altlığı setinize değişik bir hava da katabilirsiniz.

Desenli Hus Agaci Bardak Altligi Yapimi 10
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı