Deri Altlıklı Wayuu Mochilla Çanta Örmek

Wayuu Mochila Çanta
Wayuu Mochila Çanta

Son zamanlarda oldukça moda olan Wayuu çanta modelleri örgü sevenler tarafından büyük beğeni alıyor. Özellikle nasıl örüldüğünü araştıranlar ve örüp bu şık çantayı yanlarında taşımak isteyen hanımlar çokça var. Ben de bu Wayuu çantaların nasıl örüldüğünü araştırmak üzere internete daldığımda güzel bir örgü Wayuu Mochila çanta örneği buldum. Hemen siz değerli ve bir o kadar da meraklı okurlarıma bu örgü çanta örneğini resimli anlatımımla birlikte aktarmak istedim. İleri seviyede bir tığ işi örgü çanta türü Mochila çanta modelinin örmesi yaklaşık 3 saat kadar sürmektedir.

Modelimize geçmeden önce Wayuu ve Mochila kelimeleri ile ilgili özet bir bilgi geçmek isterim. Mochila, İspanyolca bir kelime olup sırt çantası anlamına gelmektedir. Wayuu tekniği ile örülen bu çantaların modellerine Wayuu denmesinin nedeni ise Kolombiya’nın kuzeyindeki yerli halkına verilen isimden kaynaklanmaktadır. Wayuu model örgü çantalar, genel itibari ile birkaç renk ip kullanarak güzel desenler ortaya çıkartılarak yapılan tığ işi çalışmalardan birisidir. Yurtdışında oldukça yaygın olarak örülen bu örgü çanta modelleri artık ülkemiz hanımları tarafından da örülmeye başlanmıştır.

Mochila Çanta

Wayuu Mochila Örgü Çanta İçin Malzemelerimiz

Artık öreceğimiz çantanın hakkında bilgi edindiğimize göre deri altlıklı Wayuu Mochila çanta için gerekli malzemeleri sıralayalım.

  • Dört farklı renkte pamuk ipliği (Sarı, mor, nane ve beyaz)
  • 4 numara tığ
  • Deri kumaş parçası
  • Delik açma aparatı
  • Büyük dikiş iğnesi
  • Makas

Wayuu Mochila  Çanta Nasıl Örülür?

Deri Altlıklı Wayuu Çanta

Wayu çantamızın taban kısmını oluşturmak için deri kumaştan 22 cm. keselim. Siz kendi çantanızın ebadına göre taban büyüklüğünü artırıp azaltabilirsiniz.

Deri Wayuu Çanta

Deri tabanın etrafına delik açma aparatı ile delikler açıyoruz. Tabanda 7’nin katları olan bir takım delikleriniz olması önemlidir.

Wayuu Çanta Nasıl Yapılır

İpliklerden birini tığ kullanarak deliklerden tığ ile aşağıdaki resimdeki gibi geçirip en sonunda düğümleyin.

Wayuu Mochila Örgü Çanta

Tığ İşi Desen

Bu aşamada tığ işi Wayuu çanta için desen oluşturacağız. Oluşturulan ilmekler içine tığ ile örmeye başlıyoruz. Başa dönene kadar her ilmeğin içine iki kez sık iğne yapıyoruz. Sonra bunu bir kez daha tekrarlıyoruz. Bu iki katı ister bir ilmek kaydırma bir zincir çekme şeklinde birleştirin, ister devamlı bir şekilde örün.

Bundan sonra asıl desenimiz başlıyor. Daima 7 ilmek üzerinden düşünüyoruz. İpleri çekmek için uygulayacağımız teknik sonraki basamaklarda açıklanmıştır.

Birinci Tur: 6 beyaz 1 mor sık iğne örelim. Başa dönene kadar tekrar edelim.

İkinci Tur: 5 beyaz 2 mor sık iğne örelim. Başa dönene kadar tekrar edelim.

Üçüncü Tur: 4 beyaz 3 mor sık iğne örelim. Başa dönene kadar tekrar edelim.

Dördüncü Tur: 3 beyaz 4 mor sık iğne örelim. Başa dönene kadar tekrar edelim.

Beşinci Tur: 2 beyaz 5 mor sık iğne örelim. Başa dönene kadar tekrar edelim.

Altıncı Tur: 1 beyaz 6 mor sık iğne örelim. Başa dönene kadar tekrar edelim.

Yedinci Tur: Hepsini mor örelim.

Bundan sonra iki tur daha şu şekilde örelim; bir renkten 7 ilmek örüp sonra diğer renk ile devam ediyoruz ve bunu iki tur tamamlanana kadar tekrar ediyoruz.

Sonra bir önceki adımı diğer iki renkle tekrar ediyoruz.

Örgü Çanta

Birinci Teknik

Çalıştığınız ipi parmağınıza dolayın ve diğer üç ipi çalışma alanınızın arkasında yakın bir şekilde tutun. Bunları orta parmağınızla sabitleyin.

Wayuu Örgü Çanta

İkinci Teknik

Normal bir sık iğne örmeden önce çalıştığınız ipi çekmek için diğer iplerin altından giderek, alttaki ilmiğin sadece arka halkasından örün.

Wayuu model örgü çantalar

Üçüncü Teknik

Eğer rengi değiştirmek istiyorsanız, iplikleri çalışma alanınızın arkasında sıkı ve kısa tutun. Halihazırda kullandığınız iplikle birlikte yeni kullanacağınız ipliği de öne çekin, parmağınıza sarın ve normal çalışmaya devam edin.

tığ işi Wayuu

Deseni Tamamlamak

Bu tekniği kullanarak desen boyunca ikişer kez örün. Eğer sadece bir veya iki renkle çalışıyorsanız, diğer renkleri çalışma alanınızın arkasında tutmanıza gerek yok.

Bu tekniklere aşina hale geldiğinizde kendi desenlerinizi de oluşturabilirsiniz.

tığ işi Wayuu çanta yapımı

Kenarları Örmek

Projenizi tamamlamak için bir ilmek kaydırın, bir zincir çekin, çalıştığınız kısmı ters çevirin ve istediğiniz renkte bir iplik ile sık iğne örün.

Wayuu Çanta
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı