Deniz Kabuğu Dalgalı Örgü Modeli Yapımı

Deniz Kabuğu Dalgalı Örgü Modeli Yapılışı
Deniz Kabuğu Dalgalı Örgü Modeli Yapılışı

Birbiri ardına sıralanmış deniz kabuklarının oluşturduğu dalgalı örgü modeli anlatımına hoş geldiniz. Bu örgü örneği de bir yabancı kaynaktan alınmadır ama ben sizin çevirip nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım. Bu tarz örgü modelleri ve yapılışları anlatımlı olarak vererek sizin de yararlanmanızı istiyorum.

Deniz kabuğu şeklini andıran motifler örgü modellerinde oldukça sık kullanılan motiflerdendir. Buna benzer örgü modelleri ve yapılışı ile ilgili detayları daha önceki konularımda birçok kez sizlere sunmuştum. Daha farklı deniz kabuğu örgü modelleri bundan sonraki konularımda da yer bulacaktır.

Deniz Kabuğu Dalgalı Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Bu model de diğer benzer örneklerinde olduğu gibi ana motif olarak deniz kabuğu deseni kullanılmıştır. Aralarda delikli yani ajurlu bir motif de örneğe ayrı bir güzellik katmaktadır. Özellikle örgü yeleklerde ve hırkalarda kullanabileceğinizi düşünüyorum.

Deniz Kabuğu Dalgalı Örgü Modeli
Deniz Kabuğu Dalgalı Örgü Modeli

Yapılışına geçersek; başlangıç ilmeklerimizi 18 ve katları olacak şekilde kurgulamamız gerekiyor. Modelimiz 8 sıradan ve bu 8 sıranın tekrarı sonucu meydana gelmektedir. Bu 8 sıranın nasıl örüldüğü aşağıda anlatıldığı gibidir.

Sıra 1: Ön yüzde çalışılır. Üç kez 2 ilmek birlikte düz olarak örülür. 6 kez 1 düz ve şişe ip sarma şeklinde ilerlenir. Ardından yine 3 kez 2 ilmek birlikte düz örülür. Bu işlemler baştan itibaren sıra sonuna kadar tekrarlanır.

Sıra2: Tüm ilmekler ters örülür.

Sıra 3: Birinci sıranın aynısıdır.

Sıra 4: Ters örülür.

Sıra 5 ve 6: Düz örülür.

Sıra 7: Ters örülür.

Sıra 8: Düz örülür.

İstediğiniz model uzunluğuna gelene kadar bu sıraları tekrar ettiğinizde kabuklardan oluşan dalgalı örgü modelinize kavuşacaksınız. Tabi yapılış videosunu seyredip bu yazdıklarımı pekiştirmeniz gereklidir.

Buna benzer örgü modelleri anlatımlı ve resimli olarak sitemde yer almaya devam edecektir. Yapacaklara şimdiden kolaylıklar diliyorum.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı