Dantel Vitrin Oda Takımı Nasıl Örülür

Dantel Vitrin Oda Takımı Nasıl Yapılır
Dantel Vitrin Oda Takımı Nasıl Yapılır

Size güzel dantel işleri örnekleri sunmaya bu yazımda da devam ediyorum. Hatırlarsınız bir önceki gün kare dantel salon takımı anlatımını paylaşmıştım. Bu kez de Örgü ve Dantel Dünyası kanalının yine güzel bir anlatıma sahip dantel vitrin oda takımı yapılışını aktarıyor olacağım. Kare motiflerden oluşan bu dantel örneğinin yapılışını sizler de öğrenerek vitrin dantel takımlarınızı kendiniz oluşturabileceksiniz.

Vitrin oda takımı dantel örneğinin yapımında 50 numara Leylak marka naylon ip ile 22 numara tığ kullanılmıştır. Size örnek bittikten sonra kaba gelirse 60 numara ip de kullanabilirsiniz. Naylon ip kullanılmasının nedeni de bir kez ütüledikten sonra bir daha ütü gerektirmemesidir.

Dantel vitrin oda takımının yapımına göbek kısmından başlıyoruz. İlk olarak yine yuvamızı yapacağız. 9 zincir çekip ikinci zincire batarak yuvayı oluşturuyoruz. 6 zincir çekip bir kez dolayıp 3 kerede çıkıyoruz. İlk başlarken 6 zincir çekiyoruz; öbür yuvalara 3 zincir çekeceğiz. Toplam 8 yuva olacak şekilde tırabzanlar örerek bu işlemi uyguluyoruz. Son yuvayı sık iğne ile kapatıyoruz.

Dantel Vitrin Oda Takımı
Dantel Vitrin Oda Takımı

Toplamda 4 olacak şekilde tırabzanlar örerek daha önceki ördüğümüz yuvalara batıp çiçeğin ilk yaprağını yapıyoruz. Sadece ilk yuvada 4, sonraki yuvalarda da 5 kez tırabzan yapılmaktadır. Diğer yuvalara batıp aynı işlemleri uygulayarak diğer yaprakları da örüyoruz. Bittiğin de toplamda 8 adet yaprağımız olacaktır.

Dörtlü tırabzanlı yaprağın altındaki yuvaya girerek sık iğne yapıyoruz. 3 zincir çekip tırabzanın ortasına batıyoruz. 12 zincir çekilir ve bir sonraki yaprağın ortasına batılarak kapatılır. Aynı yöntemle diğer yuvaları da örüp 8 adet geniş yuva elde etmiş oluyoruz. Bu yuvalara videoda anlatıldığı gibi sık iğneleri ve zincirlerle yuvalar ve pimpirikler örüyoruz. Böylelikle kenar kısımlarını da örüp kare motifimizi ortaya çıkarmış bulunuyoruz. Oluşturduğumuz bu kare motifleri birbirine eklemek sureti ile kare vitrin oda takımımızı hazırlıyoruz.

Vitrin oda takımı dantel modelinin diğer kısımlarının nasıl örüldüğünü aşağıdaki videodan daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı