Dallı Üzeri Pimpirik Süslemeli Tığ Oyası Yapımı

Dallı Üzeri Pimpirik Süslemeli Tığ Oyası Yapımı
Dallı Üzeri Pimpirik Süslemeli Tığ Oyası Yapımı

O kadar farklı tığ oyaları var ki ve hepsi birbirinden o kadar güzel ki bu konumda hangisini paylaşayım karar veremedim. Sonun da 4 dalı olan ve üzerinde pimpirik süslemeli yapraklar bulunan bu yeni tığ oyası yapımını paylaşmaya karar verdim. Lale tığ oyası yapımında da bu dallı yapının aynısını görmüştük. Bu sefer bu oyada da aynısın kullanıldığını görmekteyiz.

Bu tığ oyası modeli iki sıradan oluşuyor. İlk sıra tığ batısı üzerindeki pimpiriklerden meydana gelmiş. Pimpirikler iki motif arasını belirliyor. Bunun haricinde aynı sırada ana motifin zemini oluşturacak 4 adet dal bulunuyor. Dalların her biri tırabzan arasına zincir kapatıp aşağıya doğru sık iğne yapılması ile oluşturulmuş.

Yeni Tığ Oya Modeli
Yeni Tığ Oya Modeli

İkinci ve son sırasına farklı renkte oya ipi kullanılmış. Bir önceki sıradaki dalın tepesine batarak sırası ile 4 tırabzan, 4 zincirli bir yuva ve yine 4 tırabzan örülmüş. Yeni tığ oyası modelinin diğer dallarına da aynı motiften işlenmiş ve tığ batısında bitirilmiş. Sonra oya ters çevrilerek bir alttaki yuvadan yararlanarak her biri üzerine 6 pimpirikli çubuklar oluşturulmuş.

Bu yeni tığ oyası örneğinin daha ayrıntılı anlatımına aşağıdaki videosundan ulaşabilirsiniz. Siz de bu güzel tığ oyasını yapıp yazma kenarlarınızı süslemeye hemen başlayabilirsiniz.

Dallı Üzeri Pimpirik Süslemeli Tığ Oyası Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı