Dalgalı Ajur (Karnıbahar) Örgü Yapımı

Dalgalı Ajur Örgü Video
Dalgalı Ajur Örgü Video

Örgülerinize Şık Dalgalar Katın

Deniz dalgası ve karnabahar örgü modeli olarak da adlandırılan dalgalı ajur örgü modelini şal yapımlarında ve özellikle bebek battaniyesi, bebek yeleği, bebek beresi ve bebek patiği yapımında tercih edebilirsiniz. Son derece şık bir görünüme sahip olan dalgalı ajur modelini örmek, tekniğini öğrendikten sonra oldukça kolaydır.

Dalgalı ajur örgü modelini 7’şerli, 9’arlı ve 11’erli olarak oluşturabilirsiniz. Öreceğiniz örgünün boyutuna göre daha kısa ya da uzun dalgalar oluşturabilirsiniz. Dalgalı ajur örgü modelini ilk örmeye başlarken, tek sayı halinde ilmeklerimizi atıyoruz ve modelimizin en alt kısmını haroşa olarak örüyoruz. İkinci sıraya geçtiğimiz de örgümüzün modelini oluşturmaya başlıyoruz. Örgümüzde dalgaları koyacağımız yere göre ayarlama yapmak gerekir. Bu yüzden ilmek sayıları son derce önemlidir. Bir sıra düz, bir sıra ters ve tekrar bir sıra düz örgüden sonra, örgümüzün tersinde dalgalı ajur modelimizi uygulamaya başlıyoruz.

Dalgamızın başlangıcına kadar düz olarak örüyoruz. Düz örgü için ipimizi kendimize doğru öne alıyoruz ve ipi arkadan alıyoruz. Düz örgüden sonra bir tane ajur yani delik oluşturmak için ipimizi ilmek almadan doluyoruz ve haroşa örmeye başlıyoruz. Haroşa örerken, şişimizi ilmeğimizden geçiriyoruz ve ipi arka taraftan alıyoruz. İki tane haroşa ördükten sonra ajurumuzu oluşturmak için iki ilmeği birlikte alıyoruz ve haroşa ile ikisini birlikte kesiyoruz. Dalgalarımızı oluştururken önce düz örüyoruz, bir ajur oluşturuyoruz. Sonra haroşa ile devam edip,  tekrar bir ajur, bir düz, bir ajur ve haroşa şeklinde devam ediyoruz.

Dalgalarımız aynı ölçülerde oluşurken, her başa döndüğümüzde birer sıra düz, ters ve düz ördükten sonra modelimizi koyuyoruz. Dalgalı ajur örgü modelimizi birinci sıradan itibaren 4 sırada tekrar ederek örüyoruz. Her dört sırada tamamlanan dalgalarımız, örgümüzde son derece şık ve düzenli duruyor.

Dalgalı Ajur Örgü Yapımı
Dalgalı Ajur Örgü
Dalgalı Ajur
dalgalı ajur örgü nasıl yapılır
dalgalı ajur örgü tekniği
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı