Dalda İki Çiçek Yazma Kenarı Tığ Oyası

Dalda İki Çiçek Yazma Kenarı Tığ Oyası
Dalda İki Çiçek Yazma Kenarı Tığ Oyası

Öyle güzel yazma kenarı oya modelleri var ki insan hemen kendi yazmalarına işlemek istiyor. İşte size bu tarzda bir model olan dalda iki çiçek tığ oyası modelinin anlatımını paylaşacağım. Dallar ve uçlarında yer alan oya motifleri kenar oyalarına kesinlikle ayrı bir güzellik katıyor. Aynı tığ işi dalda fıstık oyası yapımında olduğu gibi.

Dalda çiçekler oyasında çiçeklerde mor ve turuncu renkler ile dal ve çimeninde ise yeşil renk tercih edilmiştir. Basit tığ oyası teknikleri ile kolaylıkla yapılabilecek tarzdadır. Her motifte iki çiçek üç dal üzerine konumlandırılmıştır.

Tığ İşi Dalda Çiçek Oyası Yapımı

Oya 2 sıradan meydana gelmiştir ve ilk olarak verilecek aranın belirlenmesi ile yapımına başlanmıştır. Bu oyanın bir nevi alt zemin kısmını da oluşturacaktır. Dal kısmına kadar pimpiriklerden bir çimen yapılmıştır. Örnek dalda çiçek tığ oyasında toplamda 20 adet bu pimpirikten çalışılmıştır.

Tığ İşi Dalda Çiçek Oyası Yapımı
Tığ İşi Dalda Çiçek Oyası Yapımı

Devamında dalları yapılmasını sağlayacak yuvanın elde edilmesi için pimpiriksiz 2 boş kutucuk yapılmıştır. Bu kutucukların üzerine de 8 zincirli bir yuva oluşturulmuştur. Yuva içerisine de tırabzan, zincir ve sık iğne ile resimdeki dallar işlenmiştir.

Dalda iki çiçek oya örneği ikinci sırasında çiçek motifleri yapılmıştır. Farklı renklerdeki oya ipleri ile ilk dalın üzerine çiçeğin taç yaprakları için 4 adet yuva oluşturulmuştur. Sonrasında bu yuvaların her birine yine tırabzan, zincir ve sık iğne kullanarak 4 adet yaprak çalışılmıştır. Diğer çiçek motifi de üçüncü dalın üzerine aynı şekilde işlenmiştir.

Anlatımlı Dalda İki Çiçek Yazma Kenarı Oyası Videosu

Çeyizlik tığ oya modeli olarak da değerlendirebileceğiniz bu çiçekli yazma oyasının anlatımlı videosu da bulunmaktadır. Videoyu aşağıda paylaşıyorum. İzleyip birlikte uygulama yaparak oyayı daha iyi çözebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/R5pNMi-ZPRU

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı