Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Dağlar Arası Çiçek Motifli Havlu Kenarı Yapımı

Dağlar Arası Çiçek Motifli Havlu Kenarı Yapımı

Dağlar Arası Çiçek Motifli Havlu Kenarı Örneği
Dağlar Arası Çiçek Motifli Havlu Kenarı Örneği

Yine bir motif eklemeli yeni model havlu kenarı örneği ve yapılışı ile birlikteyiz. Şimdiden çeyizlerinize yer açın diye uyarıyoruz. Çünkü yeni havlu kenarı oyası gerçekten çok ama çok güzel. İsmini dağlar arası çiçek havlu kenarı modeli dediğimiz bu tığ oyasını havlu kenarlarınıza hemen işlemek için can atacaksınız.

Bir önceki çeyizlik havlu kenarı modelinde de eklemeli bir örnek paylaşmıştık. Şimdi de farklı bir eklemeli örnek paylaşıyoruz. Peki, nesi farklı bu oyanın. Havlu bandı için sıralı çok güzel dağ motifleri tasarlanmış. Sonra aralarına da yine dağları kadar güzel çiçek motifleri tasarlanıp dağların arasına eklenmiş.

Tığ İşi Dağlar Arası Çiçek Çeyizlik Havlu Kenarı Yapılışı

Yeni havlu kenarı oyası iki renkle çalışılmıştır. Hardal ve beyaz olmak üzere. Tığ olarak da 22 numara tığla örülmüştür. Videolu anlatımı da mevcuttur.

İlk olarak dağların altındaki zeminin oluşturulması ile başlanmıştır. Burada tırabzanlarla ufak tepecikler yapılmıştır. Ardından da dağ motiflerinin yapımına geçilmiştir. Dağlar da çekilen örümceklerin iki kanadına çalışılan sık iğnelerden oluşan ufak üçgenlerden oluşturulmuştur. Bir sonraki sıra için de bu ortalarına 3 zincirli yuvalar yapılmıştır. Bu üçgenlerle yukarı doğru eksiltme yapılarak dağlar elde edilmiştir.

Dağlar Arası Çiçek Motifli Havlu Kenarı Modeli
Dağlar Arası Çiçek Motifli Havlu Kenarı Modeli

Sonraki aşamada dağlar arasına eklenecek 6 yapraklı çiçekler yapılmıştır. Hardal ve beyaz oya ipleri ile katlı yapraklardan oluşan bir çiçek motifi çalışılmıştır. Yaprakları tırabzanlarla oluşturulmuştur.

Son olarak kenarlarına kontur çekilip tamamlanan çiçekler, dağ ve zeminin etrafına hardal rengi ile kontur gidilirken eklemeleri yapılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/op2NVYsgiYk (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here