Dağ Tepesinde Çiçek Yalancı İğne Oyası Yapımı

Dağ Tepesinde Çiçek Yalancı İğne Oyası Yapımı
Dağ Tepesinde Çiçek Yalancı İğne Oyası Yapımı

Sizlere bu yazımda iğne oyasından tığ oyasına çevrilen dağ tepesinde çiçek oya örneğinin nasıl yapıldığını aktarmaya çalışacağım. Aslında bir iğne oyası modeli olan bu oyanın tığ ile nasıl örüldüğünü yapılış videosundan ve yazdıklarımdan öğreneceksiniz.

İğne oyaları örneklerinin tığ kullanılarak yapılması ile ilgili daha önceden buna benzer birkaç konu paylaşmıştım. Halk arasında yalancı iğne oyası olarak isimlendirilen bu tarz oyaların tığ ile örüldüğünde de güzel sonuçlar alabileceğini görmekteyiz. Bu örnekler içerisinde Sonsuzluk Modeli Yalancı İğne Oyası, Sepette Çiçek Modeli Yalancı İğne Oyası ve Dağa Kar Yağdı Yalancı İğne Oyası gibi oyalar yer almaktadır.

Dağ Tepesinde Çiçek İğne Oyasının Tığ İle Yapımı

Tığ batısını yaptıktan sonra iki motif arasının örülmesine geçiyoruz. Bunu da tığ batılarına girip 2 zincir çekip sık iğne ile kapatarak yapıyoruz. Videodaki örnekte bu şekilde zincirli ve sık iğneli 11 sıra örüldüğünü görüyoruz.

Dağ Tepesinde Çiçek Tığ Oyası İki Motif Arası
Dağ Tepesinde Çiçek Tığ Oyası İki Motif Arası

Dağ tepesinde çiçek motifini yerleştireceğimiz kısma geldik. Devamında gelen 4 tığ batısına tek tek girerek her tığ batısına ikişer sık iğne örüyoruz. Bir zincir çekip dönüyoruz ve dağ tepesini yapmaya başlıyoruz. Bunun için eksiltme yapacağız. Yukarıda 3 yuva kalana kadar eksiltme yaparak tepemizin üzerinde zincirli bir yuva oluşturuyoruz. Aşağıya doğru sık iğne ile indikten sonra diğer tepeyi yapacağımız yere gelene kadar iki motif arasını örmeye devam ediyoruz.

Tepe Oyasının Yapımı
Tepe Oyasının Yapımı

Dağ tepesindeki çiçek motifinin yapımına geçiyoruz. İlk olarak çiçeğin orta kısmını yapıyoruz. Bunun için diğer renk ipimizi tığımıza dolayıp tepe üzerindeki yuvaya sabitliyoruz. Aynı yuvaya girmek kaydıyla 4 zincir çekip sık iğne ile kapatarak 5 adet pimpirik örüyoruz. Bir zincir çekip ipimizi kesiyoruz.

Pimpiriğin üzerindeki beyaz köprünün yapımına geçiyoruz. Dolgularının ön yüzde görünebilmesi için beyaz köprüyü tersten kuruyoruz. Pimpiriklerin örüldüğü yuvanın sağ bacağına girip ipimizi sabitliyoruz. Toplamda 15 zincir çekip yuvanın sol bacağına zincirleri kapatıyoruz. Bir zincir çekip ön yüze dönerek 20 tane sık iğnesi yapıp köprümüzü tamamlıyoruz.

Dağ Tepesine Çiçek Motifi Yapımı
Dağ Tepesine Çiçek Motifi Yapımı

Şimdi son olarak çiçeğimizi yapıyoruz. Beyaz köprüde yapmış olduğumuz ilk sık iğneye diğer renk ipimizle girip sabitliyoruz. İki zincir çekip başına 1 kez dolayıp yandaki sık iğneye girerek 2-2 alıyoruz. 5 zincir çekip iki tırabzan arasına girip kapatıyoruz. Tekrar 2 zincir çekip devamındaki sık iğneye kapatıyoruz. Böylece çiçeğimizin ilk pimpiriğini örmüş oluyoruz. Diğer 8 pimpiriği de aynı yöntemle örerek toplam 9 pimpirik örüp dağ tepesinde çiçek yalancı iğne oyamızı tamamlıyoruz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı