Çubuklu Çizgili Örgü Modeli Yapımı

Çubuklu Çizgili Örgü Modeli
Çubuklu Çizgili Örgü Modeli

Bu video çubuklu çizgili örgü modeli yapılışını içermektedir. Videoyu izleyerek ve sıraların açıklamalarını yazımda okuyarak bu örgü modelini sizler de örebilirsiniz. Bu model, çok sayıda dokuya sahiptir ve iki renkli bir desenden oluşur. Bu tarz şişle yapılan örgü modelleri Afgan işlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Bunun haricinde farklı alanlarda değerlendirmek istiyorsanız; kahve kupa bardaklarını süslemede ya da örgü telefon kılıflarında da güzel duracaktır.

Güzel ve sıkı dokulu bir desene sahip çubuklu çizgili örgü modeli, düz örgü ve ters örgü tekniklerinin kullanıldığı bir modeldir. Şişle örülmektedir ve yapımı orta düzey zorluk seviyesindedir. Çubuklu örgü deseni 4 sırada tamamlanmaktadır. Modelin kurulumu 4 ilmek ve katları +2 kenar ilmek şeklinde hesaplanmalıdır.

Çubuklu Çizgili Örgü Modeli Yapılışı

Başlangıç için 4 ilmek ve 2 kenar ilmeği ile birlikte 6 ilmek ördükten sonra 1 sıra da ters örüyoruz. Ardından modelin yapımına geçiyoruz.

Çubuklu Çizgili Örgü Modeli Yapımı
Çubuklu Çizgili Örgü Modeli Yapımı

İlk sırayı ön yüzde çalışıyoruz. İlk ilmeği sarı ilmeği düz örüyoruz. Devamında gelen 2 ilmeği diğer şişimize kaydırıp kahverengi ipi arkaya atıyoruz. Sonraki 2 ilmeği de ipi öne atıp düz örüyoruz. Sıranın son ilmeğine kadar 2 ilmek kaydır ve 2 ilmeği düz örerek ilerliyoruz. Son ilmeği ise düz örüyoruz.

İkinci sırada ilk ilmeği düz örüyoruz. Sıra sonuna kadar 2 ters, ipi öne alarak 2 ilmek kaydır şeklinde son ilmeğe kadar tekrar yapıyoruz. Son ilmeği düz örüyoruz.

İlk iki sırayı kahverengi iple çalıştıktan sonra 3. sırada sarı ipe geçiyoruz. İlk 3 ilmeği düz örüyoruz. Sıranın son 3 ilmeğine gelene kadar ipi öne alıp 2 ilmek kaydır ardından 2 düz ör şeklinde tekrarlama yapıyoruz. Son 3 ilmeğin ikisini ipe öne alıp kaydırıp üçüncüsünü ise düz örüyoruz.

Dördüncü ve son sırada da sarı iple çalışıyoruz. İlk ilmeği düz örüyoruz. Sıranın son ilmeğine kadar ipi öne atıp 2 ilmek kaydır, 2 ters ör şeklinde tekrarlama yapıyoruz. Son ilmeği düz örerek çubuklu çizgili örgü modeli yapımını tamamlamış oluyoruz.

Çubuklu Çizgili Örgü Modeli Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı