Çoraptan Kolay Pelüş Oyuncak Yapımı

Renkli çoraplardan çocuklarınıza bir pelüş oyuncak dikmeye ne dersiniz?

Bu kendin yap projesi ile hem çocuklarınızı sevindireceksiniz hem de kullanılmayan ya da tek eşi kayıp olan renkli çoraplarınızı değerlendirerek ekonomik bir oyuncak elde edeceksiniz. Yapımı da oldukça kolay ve hızlı olacak. Yalnızca 30 dakikanızı alacak.

Malzemelerinizi Hazırlayın

Renkli desenlerde olabildiğince uzun çoraplar seçin. Yine çorabınızla eşleşen renkte iplikler ve keçeler pelüş oyuncağınızın daha iyi görünmesini sağlayacak.

Gerekli olan malzemeler aşağıdaki gibi:

  • Çorap
  • Düğmeler
  • Nakış ipi
  • Elyaf dolgu
  • Keçe
  • Makas
  • Dikiş makinesi ve uygun iplik
  • Goblen iğnesi
  • Kalem

Biçimlendirin ve Dikin

Çorabı ters çevirin. Çorabın parmak kısmı pelüş oyuncağın ayakları, çorabın üstü kulakları olacaktır. Çorabın topuğunu kesmenize gerek yoktur. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi çorabın üstünden ve altından uzun dikdörtgenler kesin. Kestikten sonra diğer resimdeki gibi bir görünüm elde etmelisiniz. Pelüş oyuncağın kulaklarının ve ayaklarının çevresini dikin. Oyuncağın içini doldurmak için ayakların arasını açık bırakın.

çorap pelüş oyuncak
çorap pelüş oyuncak

Doldurun

Çorabı sağ yana doğru çevirin. Açık bıraktığınız aradan polyester elyaf dolgu ile çorabınızın içini doldurun. Dar alanları doldurmak için bir kalemden yardım alın. Önce kulaklardan doldurmaya başlayın. Dolum işi tamamlandıktan sonra açık kısmı elle dikerek kapatın.

Şekil Verin

Şimdi doldurduğunuz pelüş oyuncağa şekil verme aşamasına geçin. Nakış ipini goblen iğnesine geçirin. Bir ucunu düğümleyin. İğneyi topuğun altına takın. Yaklaşık 3 mm. aşağıya gelin ve iğneyi başlangıçta taktığınız yere geri döndürün. Bu size sağlam bir düğüm atmanızı sağlar. Yaklaşık 8 cm. aşağıya inin ve iğneyi arkadan çıkacak şekilde sokun. Diğer taraftan çıkarın ve ilk dikişin arkasına getirip takın. İpi iyice çekip bağlayın. Fazlalık olan ipi makasla kesin. Aynı işlemi diğer tarafa da yapın.

Son Rötuşlar

Çoraptan pelüş oyuncağınızın gözleri için düğmelere dikin. Burun için ise büyük oval bir keçe kesin ve çorabın topuğuna dikin.

Sonuçta elinizde dışardan satın alacağınız doldurulmuş oyuncaklardan daha havalı kendi el emeğiniz pelüş oyuncaklarınız olacak. Çocuklarınız ek yapımı oyuncaklarla oynamak için can atacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı