Çok Şık Çeyizlik Fıstıklı Babet Yapımı

Çok Şık Çeyizlik Fıstıklı Babet Örneği
Çok Şık Çeyizlik Fıstıklı Babet Örneği

Deri keçe taban üzerine tığla işlenen bakmaya doyamayacağınız güzellikte örgü babet modellerinden bir yenisini daha paylaşıyoruz. Bu seferki  babet modeli lif modellerinden görmeye alıştığınız fıstıklar üzerine kurulmuştur. Kelebek şeklinde bir tığ işi fiyonk ve süslü taşlarla süslenip çeyizlere layık bir babet halini almıştır.

Model sıralı fıstıklardan meydana gelmiştir. Fıstıklı babet anlatımı 37-38 ayak numarasına uyacak şekilde çalışılmıştır.

Örülmesinde pembe renginde patiklik ip kullanılmıştır. 3 numara 1,70 mm tığ ile örülmüştür. Örmek isteyenler için sert patik ipleri tercih edilmesi önerilmiştir. Bu modelin kalıp şeklinde çıkması açısından önemlidir.

Çok Şık Çeyizlik Fıstıklı Babet Modeli
Çok Şık Çeyizlik Fıstıklı Babet Modeli

Bunun yanında aşağıdaki saç örgülü boncuklu babet modeli de incelemeye değerdir.

Tığ İşi Çeyizlik Şık Örgü Babet Modeli Nasıl Örülür?

Her babet örülmesinde olduğu gibi keçe taban üzerindeki deliklere sık iğne çalışması ile işe başlanmıştır. Topuktan 9 deliğe üçlü batılmıştır. Yanlardaki toplam 10 deliğe ise sırası ile bir 2 bir 3 olacak şekilde batılmıştır. Önde burun kısmındaki 13 deliğe üçlü, her iki yanda devamında gelen ikişer deliğe ise ikili batılmıştır.

Taban işleminden sonrada fıstıkların yapımı ile birlikte model kurulumuna geçilmiştir. İlk önce 1 sıra çakma sık iğne gidilmiştir. Sonra fıstık modeli çalışmasına başlanmıştır.

Çok Şık Çeyizlik Fıstıklı Babet Örneği Yapımı
Çok Şık Çeyizlik Fıstıklı Babet Örneği Yapımı

Bu model 1 sıra ikili tırabzan 1 sıra sık iğne tekrarı ile ortaya çıkmaktadır. Fıstıklar ikili tırabzanların örüldüğü sırada yapılmıştır. Her yan yana örülen 3 adet ikili tırabzandan sonra ilkinin dibinden ilmek alarak fıstıklar oluşturulmuştur.

Bu şekilde 4 sıra fıstık olanak kadar çalışılmıştır. Burun kısmında yukarı doğru çıkıldıkça eksiltmeler yapılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/EyFOlO72_ro (Süreyya’nın Örgüleri)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı